Kompletní rekonstrukce náměstí, kterou má vedení městyse plánu a nechalo na ni zpracovat studii, neusnula na vavřínech. „V příštím týdnu bych chtěl podávat dokumentaci k územnímu rozhodnutí," uvedl včera starosta městyse Karel Matějka. Podle jeho slov totiž firma v tuto chvíli pracuje na projektové dokumentaci, která má být hotová včetně stavebního povolení.


Rekonstrukci náměstí ale rozdělí Strunkovičtí na dvě části. První by se měla týkat výstavby parkovací plochy u domu s pečovatelskou službu, druhá pak samotného centra, tedy plochy náměstí. „Má to logiku. Z náměstí by měla v budoucnu zmizet možnost parkování. Takže nejprve chceme vyřešit otázku parkování, pak se můžeme pustit do náměstí jako takového," vysvětlil starosta.

Už teď je jasné, že projektová dokumentace na parkovací plochu i náměstí bude stát odhadem kolem milionu korun. „Přesnou částku ještě nemáme, protože některé věci se musejí dělat navíc," poznamenal Karel Matějka.


Ani projektová dokumentace ale neznamená, že se Strunkovičtí pustí do díla. „Zatím nevíme, na kolik nás rekonstrukce vyjde. Jasné ale je, že na to v rozpočtu peníze mít jen tak nebudeme, musíme hledat i možnosti dotací. Jedná se o kompletní rekonstrukci, která by měla ráz náměstí úplně změnit. Povrch bude například v kameni," objasnil starosta. Připouští, že ideální stav by byl, pokud by se městysu podařilo zrekonstruovat i některé domy na náměstí, například budovu základní školy. „Několikrát jsme žádali o dotace na školu, teď máme navíc i dům B. Havlasy. Na ten máme také studii. Pravdou ale je, že v posledních letech děláme hodně akcí bez dotací, protože se jen těžko nacházejí takové, které jsou pro nás vhodné," vysvětlil Karel Matějka.


Podle svých slov je se studií náměstí spokojený. A to hlavně z jednoho zásadního důvodu. „Studie vznikala i na základě připomínkování našich obyvatel. Hlavně pro ně náměstí je, takže jsme chtěli, aby architekti vzali v potaz i jejich požadavky a nápady. Ti lidé tady žijí, oni musejí být se svým okolím spokojení. A to se, myslím, opravdu povedlo," doplnil.