Ani učitelka, starostka, zakladatelka rodinného nebo canisterapeutického centra, nýbrž záchranářka. Vítězkou letošního 10. ročníku a držitelkou ocenění Žena regionu se totiž včera při slavnostním vyhlášení na Krajském úřadě Jihočeského kraje v Českých Budějovicích stala Ilona Vintrová z Jaroškova na Prachaticku.

„Vítězství v soutěži pro mě bylo doslova šokem, na takové ovace nejsem zvyklá. Když mě zvali na pódium, myslela jsem, že omdlím. Dojít si pro ocenění ve společenském oblečení, navíc na podpatcích, není pro mě, jako pro někoho, kdo většinu života chodí v záchranářské uniformě, vůbec jednoduché,“ svěřila se po vyhlášení se svými pocity Jihočeška, která získala od veřejnosti nejvíce hlasů.

Pracuje jako záchranářka u Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje. Kromě toho ale působí také jako pečovatelka v Domově důchodců v Kúsově, v Domově klidného stáří v Pravětíně a má dvacet seniorů v domácí péči.

„Práce mě nabíjí. Jsem takový workoholik, ale snažím se z toho léčit, i když se mi to zatím moc nedaří,“ smála se 54letá Ilona Vintrová, které kamarádi říkají, že je pošuk a poděs. „Nemám ráda laxní lidi, vždycky když jedeme na výjezd, tak jsem taková akční,“ říká dáma, která ve svém volném čase hraje s dětmi divadlo a vede zdravotnický kroužek.

Ví, kdo ji do letošního ročníku přihlásil? „Byla to asi paní ředitelka jednoho dětského domova. Ačkoliv děti miluji, své jsem mít nemohla, tak jsem se stala mámou třech dětí, které jsem adoptovala. Jsou moc šikovné, jsem za ně ráda,“ vyprávěla Ilona Vintrová, která je také milovnicí psů. Sama má dvě čivavy, které si vzala z útulku. „Když mám volnou chvilku, tak vezmu svoje dvě čivavy z útulku a jdu do lesa běhat,“ dodala.

Na otázku, co je pro ni tou největší výhrou, odpověděla: „Když mohu někomu pomoci, zachránit mu život, vrátit ho do života nebo podat pomocnou ruku, když ji zrovna potřebuje.“

Jubilejní 10. ročník veřejně prospěšné soutěže Žena regionu se koná pod záštitou předsedy Senátu Parlamentu České republiky, Asociace krajů ČR a Jihočeského kraje. Absolutní vítězka pro celou Českou republiku bude vyhlášena v rámci slavnostního galavečera v Praze.

Medailonky finalistek: 

Jaroslava Bicková
Spoluzakladatelka Výcvikového canisterapeutického sdružení Hafík, které se zabývá výcvikem psů v celorepublikovém měřítku. Jaroslava je také sociální pracovnicí a pomáhá rodinám s dětmi v těžké životní situaci.

Jana Hartvichová
Jana pracuje ve vedení seniorského spolku a stojí například za vítězstvím členů v celorepublikové plavecké soutěži seniorů. Spolek byl navíc vyhodnocen jako 3. nejlepší seniorský spolek v České republice a o rok později získal od Nadace charty 77/Konto bariéry 1. místo. 

Petra Jirsová
Veterinární péče, krmení a stabilní zázemí. Petra poskytuje dočasný domov psům a kočkám. Členy spolku můžete potkat i na různých veřejných akcích, kde mají lidé možnost vidět, že i opuštěná zvířata jsou báječní společníci a parťáci pro život.

Iva Křikavová
Iva je ředitelkou Rodinného centra Pomněnka, které nabízí pomoc při výchově a vzdělávání dětí všem, kdo se chtějí aktivně účastnit výchovy a vzdělávání svých dětí a kdo jsou ochotni na sobě pracovat a nebojí se poznání svého vlastního já.

Anna Píchová
Jako starostka Konopiště podpořila místní hospodu s kuchyní zajišťující obědy pro seniory s dovážkou obědů domů, příspěvky pro občany k životnímu jubileu, osobní gratulace, písničky na přání. Obec žije bohatým kulturním životem, k čemuž slouží tradiční i zcela nové akce.

Barbora Poláčková
Za pět let její funkce starosty Čepřovic obec získala hned několik ocenění. Aktivně se podílela na sbírce pro chlapečka z vesnice, který tragicky přišel o maminku a babičku. Pořádá různorodé kulturní akce napříč generacemi lidí v obci a do života v obci zapojuje převážně seniory. 

Veronika Pospíšilová
Zakladatelka neziskové organizace Hvězdice dokázala sehnat půl milionu korun na výstavbu školy v Kambodži, ve které dnes studuje více než 100 dětí ročně. U výstavby jedné školy ale neskončila, dnes její zásluhou stojí v Kambodži školy dvě a žáky i provoz školy stále finančně podporuje.

Květa Tůmová
Květa již přes dvacet let vede své žáky v hodinách chemie a biologie. Pomohla otevřít kariérní dveře nejednomu lékaři či vědci. Pro svůj významný dopad na podporu zájmu o vědu a výzkum na středních školách a za nemalé úspěchy jejích studentů získala dokonce cenu Učené společnosti České republiky. 

Ilona Vintrová
Ilona je záchranářkou a pracuje i v Domově důchodců v Kůsově, Domově klidného stáří v Pravětíně a má dvacet seniorů v domácí péči. Celá léta hraje s dětmi divadlo a vede zdravotnický kroužek. Navíc se podílí na všech možných soutěžích pro veřejnost.

Iva Volková
Iva vede dočasný domov pro týrané psy. Poskytuje záchrannou péči zanedbávaným psům, kteří byli odebráni svým majitelům a nemálo kdy u sebe psy nechá, často v paliativní péči, dožít. Jejich osudy jsou tak silné, že se o nich rozhodla napsat i knihu s názvem Příběhy statečných.