Při práci má kuchař z Českých Budějovic rád různorodost, preciznost a kontakt s lidmi, to se mu jako flying chefovi daří skloubit. „Jako osobního kuchaře si mě lidé mohou objednat na vaření přímo domů, většinou jde o skupiny lidí od dvou do dvaceti osob,“ vysvětlil úvodem.

Zaměřuje se především na asijskou kuchyni, protože ji má osobně rád. „Nejčastěji si mě lidé zvou na oslavy narozenin, venkovní grilovačky, žádosti o ruku, několikachodové romantické večeře a podobně,“ popsal Jiří Lhota.

Pokrmy si domlouvají předem, účastníci se mohou do přípravy také zapojit. „Pokaždé vařím něco jiného, dělám krevety, mořské plody, či bůček na asijský způsob, samozřejmě nechybí nudle,“ přiblížil osobní kuchař.

Kadeřnický tandem z Tábora pracuje přímo v centru Starého města na Žižkově náměstí. Klientele nabízí kromě střihu a barvení navíc příjemné popovídání, relaxaci a téměř wellness zážitek.
Kadeřníci z Tábora vytváří nevšední střihy, navíc u nich zákazníci vrní blahem

Strávníkům nabízí i moderní klasickou kuchyni. „Jde o česká jídla jako je svíčková, guláš, maso na paprice v moderním pojetí, v menších porcích, zajímavě naservírované na talíř,“ uvedl.

Když vaří v soukromí jde samozřejmě i o zážitek pro zúčastněné. „Mimo jiné dělám i kurzy vaření, pokud si mě někdo najme jako osobního kuchaře, může se buď nechat obsluhovat, nebo se zapojit,“ poznamenal.

Jídlo jako kultura

Lidé se tak mohou koukat, jak pokrmy vznikají, ptát se na suroviny i se zúčastnit. „Zajímají se, kde se různé suroviny dají koupit, jak se pěstují. Když chtějí, vaří se mnou,“ sdělil Jiří Lhota.

Jídlo se podle něj dostává do středu zájmu, už není jen fyzickou potřebou, kterou je nutné naplnit. „Zajímají se o nové postupy, chtějí se vzdělávat. Trendem je, že se jídlo dostává do popředí a stává se součástí kultury. Neslouží už jen jako způsob zahnání hladu, ale jde o gastronomický zážitek,“ konstatoval Jiří Lhota.

Bratři Ondřej a Jiří Novákovi z Tábora už rok a půl dělají hodinového manžela. Práce je baví, protože je rozmanitá. Postarají se o elektriku, stěhování, sekání trávníku i štípání dřeva.
Hodinoví manželé Ondra a Jirka zvládnou práci všeho druhu. Erotiku ale nečekejte

Rozplakal Thajku

Protože miluje Asii a její gastronomii, vyrazil na stáž i do pražské asijské restaurace. „Zde pracují praví Asiati, a snažili se mě naučit Dim Sum knedlíčky. Rozplakal jsem u toho Thajku štěstím a smíchem,“ prozradil. Dojalo ji totiž to, jak se mu příprava miniaturního pokrmu i přes snahu stále nedařila.

Hádali bylinky

Na konci léta učil během grilování své hostitele poznávat byliny. „Vaření byl dárek pro manžele, pozvali i sousedy, party byla poměrně veselá, a oni se ji rozhodli zpestřit,“ poznamenal. Z dovolené v Chorvatsku si přivezli rostlinu a chtěli ji určit. „Nakonec jsme po večeři všichni hráli hru, kdy hádali jednotlivé byliny, chodil jsme s nimi po zahrádkách, oni se sázeli a kdo to uhodl, musel pít pivo navíc,“ zavzpomínal na vtipnou příhodu.

K práci Pavle Hrzánové stačí prostor 1,5 na 1,5 metru a židle, místo si pokryje podložkou, použije jen zásuvku na fén a sama si po sobě i uklidí.
Kadeřnice z Tábora nepotřebuje salon, skvělý účes udělá v domácím prostředí

Nájemný kuchař napříč krajem

Dělá také nájemného kuchaře pro restaurace, které potřebují jednorázově nebo dlouhodobě vykrýt volné místo. „Zaskakuji za dovolené, nemoc, pomáhám v sezoně nebo připravuji třídenní tematické vaření jako zpestření,“ vysvětlil. Tímto způsobem ho mohou hosté potkávat v různých podnicích například v Třeboni, Českých Budějovicích, na Lipně, Týně nad Vltavou, či Českém Krumlově.

Kuchař, otec, motorkář

Jeho velkou vášní je motorka a rodina. „Čekáme druhého prcka v lednu, na motorce jezdím pořád kromě ledna,“ smál se mladý kuchař. Na chopperu jezdí rád i do práce.