Aktuálně se to týká kandidatury Jiřího Caise z ODS na post místostarosty. Lídr SNK-ED a zřejmě největší kandidát na budoucího nového starostu Jaroslava Martanová potvrdila, že od koaličních partnerů by měl dnes při hlasování pro Jiřího Caise chybět jeden hlas. Předpoklad více navržených kandidátů na místostarostu od dalších uskupení v zastupitelstvu pochopitelně nevyloučila. O podpoře jiného kandidáta v případě, že by Jiří Cais ani další navržení kandidáti u zastupitelů nezískali potřebnou většinu, tedy devět hlasů, v tuto chvíli koalice rozhodnuta není. „O tom bychom jednali až ve chvíli, kdy by taková situace nastala,“ podotkla.

Na stole není ani návrh, že by se Jiří Cais dobrovolně vzdal kandidatury na post místostarosty. „Měl čas na rozmyšlenou a následně nám potvrdil, že po zvážení všech okolností do volby místostarosty půjde,“ doplnila s tím, že nepředpokládá návrh na jinou osobu na místostarostu od koaličních partnerů. To ostatně potvrdil Prachatickému deníku i Jiří Cais. „Útoky proti mně považuji za osobní a cílené, takže jim nehodlám ustupovat. Proto jsem ani nezvažoval, že bych od kandidatury na místostarostu odstoupil,“ uvedl Jiří Cais. „Všechno je nadále otevřené, výsledek nechci předjímat,“ dodal.

A výsledek může být skutečně dnes odpoledne zajímavý. Vimperské zastupitelstvo totiž zastává pravidlo neveřejného hlasování o personálním obsazení ve vedení města. Podle jednacího řádu je právě na zastupitelích, zda se přikloní k veřejnému hlasování, nebo zda starostu, místostarostu a členy rady bude volit tajně. Tajná volba totiž v případě jiného, než očekávaného výsledku, detailně neurčí, kdo, lidově řečeno, nedržel basu. I když k určitému výsledku se na základě součtu hlasů dopracovat lze. Jaroslava Martanová by přesto upřednostnila tajné hlasování. Na počet hlasů voličů nejsilnější uskupení v zastupitelstvu Jihočeši 2012 zatím rozhodnuti nejsou. „Ve Vimperku bylo zvykem, že se o postech hlasovalo tajně, ale v tuto chvíli nejsme rozhodnuti. Dnes večer o tom v našem klubu budeme ještě jednat,“ potvrdil včera lídr Jihočechů 2012 Pavel Dvořák.

A své zkušenosti s tím Vimperští už mají. Před čtyřmi roky byli zastupitelé nuceni opakovaně přerušit jednání a svolat jednotlivé kluby k uzavřenému jednání, když se nedařilo zvolit pátého člena rady města. Několikrát totiž došlo k patové situaci, kdy ani jeden ze zbylých dvou kandidátů nezískal potřebnou většinu. Nakonec to celé rozťal Stanislav Hlava, který se pro odblokování jednání uvolil stát se na čtvrt roku členem rady.

Zda vytvořená koalice nakonec najde dostatečnou podporu nejen uvnitř, ale také mezi dalšími zastupiteli z jiných uskupení, se ukáže dnes na ustavujícím jednání nového zastupitelstva. To začíná od 16 hodin v sále městského kulturního střediska.