Mnohým správcům vodních ploch však pravděpodobný výsledek letošní „sklizně“ přidělává pořádné vrásky na čele.

V létě některé rybníky vypláchly povodně a šupináči často zmizeli dolů po proudu, neznámo kam. Peníze vložené do chovu tak doslova uplavaly.

Ryby utekly do Vltavy

5. října například společnost Lesy a rybníky města Českých Budějovic chystá zátah na Houženském rybníku u Haklových Dvorů.

Čeká ale jenom poloviční výsledek oproti minulým letům.
„Máme v plánu lovit patnáct tun, jinak se lovívá třicet tun. Ryby utekly do Vltavy,“ uvedl stručně k následkům letních dešťových přívalů ředitel městských lesů a rybníků Pavel Hartman.

„Čeká nás směsné lovení, velmi náročné na třídění, my říkáme brakování,“ zmínil Hartman další problém, který přinesly deště.

Mezi rybníky totiž s velkou vodou putovali i šupinatí obyvatelé.
Jenže násada ročního nebo dvouletého kapra se přitom třeba smíchala s tržní rybou starou tři roky a na nová místa se dostaly i plevelné ryby.

„Na některých rybnících jsou škody poměrně rozsáhlé,“ říká za Rybářství Hluboká CZ, s. r. o., hlavní zootechnik Josef Chmel.

„Mimořádným způsobem vypláchla voda Mlýnský rybník v Čejkovicích,“ zmiňuje jeden příklad Chmel. Ryby putovaly do Dehtářského potoka a potom až do Vltavy.

„Škodu poznáme až podle skutečného výlovu, ale budou to stovky metráků,“ poznamenal Chmel k penězům, které doslova uplavaly v podobě tržních ryb.

Škody menší než v roce 2002

Škody ale naštěstí nedosahují té úrovně jako za velké vody v roce 2002, kdy zůstala v některých rybnících jen čtvrtina obsádky.

Ztráty se také netýkají všech míst stejně. Někde se větší vlna povodní hrázím a česlům vyhnula a škody tam prakticky nejsou.

Šupináči prý naštěstí nepodraží

Na cenu ryb by ale ztráty na obsádkách neměly mít žádný velký vliv.
„Zůstane zachována jako loni, bez výraznějších výkyvů,“ ujistil všechny zájemce o tradiční štědrovečerní pokrm hlubocký hlavní zootechnik. Maximální posun by měl být v řádu korun.

V minulém roce hlubočtí rybáři prodávali kapra v kategorii výběr za 79 korun za kilogram a to by se v zásadě měnit nemělo.

Při loňské ceně hodlají v zásadě zůstat také českobudějovické městské lesy a rybníky.
Pavel Hartman ale připomíná, že velká voda způsobila i škody na násadě pro příští roky a to se bude také několik let dohánět.

Hlavní akce čekají muže v gumácích a se sítěmi koncem října s nástupem chladnějšího počasí.
Například rybník Bezdrev se bude lovit po celý týden od 25. října a na 28. října jsou tam připraveny i rybářské slavnosti.