Josef Předota z Prachatic přivezl medaili za nejlepší střelbu.Josef Předota z Prachatic přivezl medaili za nejlepší střelbu.Zdroj: Deník/Jana VandlíčkováBýt policistou neznamená jen „Pomáhat a chránit“. Policisté z přímého výkonu měří pravidelně také své síly s kolegy z celé republiky. Jedna taková soutěž se v druhém zářijovém týdnu odehrála v Ostrově Tisá. Šlo o policejní mistrovství ve víceboji a záchrany tonoucího. „Závody vychází právě ze služby, se kterou se policisté mohou setkat přímo na ulici. Nejde tedy jen o pronásledování zločinců, ale také záchrana života tonoucímu, což byla pro tentokrát jednou z disciplín,“ vysvětluje Josef Předota, který byl pověřeným šéfem reprezentačního týmu Krajského ředitelství Policie v Českých Budějovicích. Tým jihočeských policistů skončil letos na celkovém pátém místě. V celkovém hodnocení bral v kategorii nad 45 let David Hrádek z Jindřichova Hradce druhé místo a Josef Předota z Prachatic místo čtvrté. V hodnocení jednotlivců získal Josef Předota ve své kategorii 1. místo ve střelbě a 3. místo v záchraně tonoucího. David Hrádek byl první v terénním běhu a na překážkové dráze. Stejně jako Patrik Kilián z Českých Budějovic byl první v terénním běhu v kategorii nad 35 let a 4. místo ve střelbě v kategorii nad 35 let Jan Šíma z Prachatic.

Zaměstnanci Městského úřadu Prachatice zažili hendikep na vlastní kůži.
Prachatičtí úředníci si na "vlastní kůži" zkusili, jak se cítí hendikepovaní

Součástí jihočeského týmu byli čtyři policisté všech věkových kategorií. „Já osobně jsem už veterán,“ směje se a dává, že závod je složený z pěti disciplín. Jde o taktickou střelbu, se kterou se může policista setkat při přestřelce s pachatelem. Další disciplínou je překážková dráha. „Ta je velmi náročné na fyzičku. Je dlouhá zhruba čtyři sta metrů a jde o čas. Její součástí jsou různé prolézačky, které se musejí přelézt, podlézt či jinak překonat. Náročný je běh terénem, plazení se, a to vždy v pracovním oděvu a kanadách a probíhá se i řekou,“ popisuje Josef Předota tu nejnáročnější disciplínu. O nic lehčí není ani záchrana tonoucího. V téhle disciplíně policisté se policisté v oblečení, ovšem tentokrát bez obutí snaží zachránit život člověku ve vodě. Po trati dlouhé 110 metrů musí policisté k raftu, které jsou nainstalované tak, že jeden je na hladině druhý otočený. Policista musí doběhnout a doplavat k jednomu a následně i druhému raftu a zachránit člověka. To se opakuje dvakrát. „V téhle disciplíně jsem byl třetí, ale musím říct, že mě to dost vyšťavilo. Fakt byla náročná,“ popisuje. Čtvrtou je pětikilometrový terénní běh v plné polní. Na téhle trati bylo obrovské převýšení. „Říkal jsem si, že jsem ze Šumavy a tudíž zvyklý, ale bylo to snad horší než vyběhnout na Libín,“ přirovnává Josef Předota.

Papučový den podporuje hospicovou péči.
Ve středu je Papučový den, nazujme domácí obutí a podpořme hospice

V poslední disciplíně musí tým během zdolat společně dvanáct kilometrů ve velmi náročném terénu. „Ve volném čase musím denně sportovat, jinak bych nebyl schopen to zvládnout. Navíc o tom, že pojedu, vím předem,“ vysvětluje Josef Předota k přípravě, který se republikových závodů zúčastnil minimálně desetkrát. Tým se pak sjede na soustředění ve středisku v Lišově. Jen tam má tým možnost se poznat osobně a zjistit, co jeden od druhého může čekat. Do té chvíle mnohdy jeden druhého ani nezná. „Po soustředění je tým sladěný, což se následně odráží na výsledku,“ říká.Josef Předota ujišťuje, že u policie má každý možnost sportovat. Každoročně totiž policie pořádá závody v běžeckém lyžování, střelbě , florbalu nebo ve víceboji. Josef Předota je totiž také částečně personalista a nové kolegy láká právě na sport. „Ti, co mají rádi sport, mají šanci se v něm prosadit,“ uzavírá.