Na jihu Čech zatím podle něj nehrozí, že by se museli pacienti s koronavirem převážet do jiného regionu.

"Zátěž jihočeských nemocnic kontinuálně stoupá a v budoucích dnech můžeme očekávat narůstající počet pacientů. Přijali jsme opatření, aby se situace zklidnila," uvedl Martin Kuba. O těchto opatřeních ve středu rozhodl krizový štáb kraje.

Výzva pro seniory

Hejtman Kuba vyzval zejména seniory, aby příštích deset dní zásadně omezili své společenské, pracovní i rodinné kontakty. "Čelíme variantě delta, která je tak extrémně rychle přenosná, že omezení kontaktů a dodržování opatření vás může ochránit od toho, abyste se nakazili," sdělil. Senioři nad 65 let tvoří podle hejtmana na jihu Čech většinu hospitalizovaných s covidem, je jich 290 ze 402 všech hospitalizovaných.

Kraj volá po legislativě k omezení akcí

Kraj také vyzval ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) a hlavní hygieničku ČR Pavlu Svrčinovou, aby okamžitě připravili legislativní opatření, podle nichž bude možné omezit konání akcí v Jihočeském kraji. Když budou hygienici rozhodovat, zda akce rušit, a Česko nebude v nouzovém stavu, je to komplikované, i s ohledem na možné kompenzace organizátorům.

Počet pacientů v nemocnicích: V jihočeských nemocnicích je 402 pacientů s koronavirem, o sedm více než v úterý. Na lůžkách JIP a ARO leží 51 lidí s covidem. Nejvíc hospitalizovaných má českobudějovická nemocnice, kde je 184 pacientů.

Ilustrační foto.
Budějovická nemocnice navyšuje kapacitu pro nemocné s covidem. Odkládá operace

Jihočeští hygienici zaznamenali v úterý večer za předchozích 24 hodin rekordních 1580 nových případů koronaviru. Od začátku pandemie loni na jaře se na jihu Čech prokázala nemoc u 123 786 lidí. Vyléčilo se dosud 107 478 obyvatel kraje. Od loňského března zemřelo na jihu Čech v souvislosti s koronavirem 1891 lidí. Hygienici teď v kraji evidují 14 417 pacientů s covidem.