„Jedná se o parní vlak nesoucí název Zlatá stezka, který jede na trati Volary – Nové Údolí – Kubova Huť – Volary a je součástí letošního Jihočeského léta s párou,“ sdělil úvodem Pavel Kosmata z Českých drah.
Speciální parní vlak vyráží v sobotu ráno z Volar v 9.26 a do stanice Nové Údolí dorazí v 9.53. Tady můžete navštívit muzeum pošumavských železnic, nebo využít jízdu drezínou do Bavorska po nejkratší mezinárodní železnici na světě, i když, pokud chcete rovnou pokračovat dál na Kubovu Huť, máte na to jen zhruba půl hodiny. Zlatá stezka totiž vyráží již v 10.24 do cílové stanice, kam přijedete sedm minut po poledni.
Pokud ovšem nevystoupíte v 11.34 na zastávce v Lenoře. Právě tady se totiž v sobotu konají Slavnosti chleba s bohatým kulturním programem. O nic ale nepřijdete ani na Kubově Huti. Tady se můžete občerstvit vychlazeným pivem z jednoho z jihočeských pivovarů a zaposlouchat se přitom do staropražských písniček Karla Hašlerka v podání harmonikářů a zpěváků spolku ochotníků Tyl Netolice, nebo se ještě projít s průvodcem po rezervaci Hornovltavické pastviny. Ale pozor, pokud se chcete vrátit z Kubovy Huti zpět do Volar parním vlakem, musíte to vše stihnout do tři čtvrtě na čtyři, kdy se Zlatá stezka vrací. Parní speciál Zlatá stezka vyjede o prázdninách celkem dvakrát. Svou druhou jízdu na Kubovu Huť si tak můžete naplánovat na 29. srpna.