Jak informovala mluvčí profesionálních hasičů Vendula Matějů, jihočeský hasičský záchranný sbor v úzké spolupráci s krajem nabídl pomoc bezprostředně po neštěstí. To postihlo ve čtvrtek 24. června především Hodonínsko a Břeclavsko. „Nabídli jsme pomoc tornádem zasažené oblasti na Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky, Jihomoravskému kraji a přímo Hasičskému záchrannému sboru Jihomoravského kraje,“ přiblížila.

Vyčlenili 20 hasičů

Přes noc byl vytvořen tzv. odřad z členů jihočeských profesionálních jednotek, který opustil v 4:15 hodin brány českobudějovické stanice a odjel na jižní Moravu. „Cílovou destinací je obec Podívín na Břeclavsku, odkud bude podle potřeb následně odřad odeslán na konkrétní místa pomoci,“ popsala Vendula Matějů.

Tato vyčleněná skupina čítá dvě desítky hasičů z územních odborů České Budějovice, Český Krumlov, Strakonice a Prachatice, kteří na jižní Moravu putovali i se zásahovou technikou. „Konkrétně jde o dvě cisterny, technický kontejner pro stabilizaci budov a nouzové zastřešování, velitelský kontejner a kontejner pro nouzové přežití, kolový nakladač Bobcat, nákladní automobil Tatra 815 s navijákem, kontejner - valník a dále materiál pro stabilizaci budov, materiál určený pro odklízení následků, jako jsou motorové pily, či plachty, nebo například i náhradní soupravy oblečení,“ vyjmenovala.

Nejméně dva dny na místě

Předpoklad nasazení jihočeských hasičů je v tuto chvíli více než 48 hodin. Už v noci vyjížděli i policisté z našeho kraje. To potvrdil policejní mluvčí Milan Bajcura. „V noci na místo vyjíždělo několik desítek našich policistů, kteří budou pomáhat jihomoravským kolegům. V záloze máme připravené i další policisty v rámci těchto mimořádných opatření,“ sdělil Bajcura s tím, že na požádání pošlou další lidi.

Jedná se o členy pořádkových jednotek, na místě je na konkrétní činnosti rozděluje řídící orgán, Ředitelství policie Jihomoravského kraje.

Jak sdělila mluvčí Jihočeského kraje Hana Brožková, krizový štáb zatím jedná o další pomoci. „Konkrétní věci zatím členové krizového štábu ladí, domlouvají se na konkrétním postupu,“ vysvětlila. 

K současným 20 hasičům odjede okolo 17. hodiny dalších osm lidí. "Odřad bude pracovat vždy ve 48 hodinových směnách s tím, že bude průběžně obměňován dalšími vysílanými jihočeskými hasiči. Součástí odřadu budou vždy i dobrovolní hasiči," doplnila odpoledne Vendula Matějů.

S pátečním odřadem odjíždí jednotka SDH Suchdol nad Lužnicí, v dalších dnech, kdy se budou hasiči v jihočeském odřadu střídat, budou dále dobrovolní hasiči obcí Kardašova Řečice a Vodňany-Pražák. "Jihočeský odřad bude vybaven tak, že bude soběstačný v ubytování, stravě a používaném materiálu. Hasiči jsou již od dopoledních hodin nasazeni na likvidační práce v nejzasaženějších obcích - Lužice a Mikulčice. Budeme nadále pokračovat v odklízení trosek a sutin," pokračovala mluvčí a dodala, že akceschopnost jihočeských jednotek rozhodně nebude ohrožena.

Krumlovští hasiči pomáhají v Mikulčicích

Mezi jihočeskými hasiči, kteří vyjeli na jih Moravy pomáhat obcím postiženým ničivou silou tornáda, nechybějí českokrumlovští profesionální hasiči."V pátek časně ráno z Českého Krumlova odjela cisterna se stříkačkou a s šesti hasiči," sdělil Pavel Rožboud, ředitel Hasičského záchranného sboru Český Krumlov. "Naši hasiči konkrétně působí v Mikulčicích. Po 48 hodinách se vrátí a vystřídají s jinou jednotkou jihočeských hasičů, přičemž cisternu ponechají na místě. Pochopitelně jihočeští hasiči mají na místě i jinou techniku." Svou pomoc nabízejí rovněž dobrovolní hasiči z regionu a hlásí to operačnímu středisku. Zatím na Moravu ale povoláni nejsou."Práce našich hasičů má zajetý systém, záchranné, úklidové i jiné práce umíme perfektně, naši hasiči jsou špičkou v Evropě i ve světě," ujistil Pavel Rožboud.

Budějovice pomůžou postiženým obcím

V souvislosti s ničivým tornádem, které se ve čtvrtek prohnalo jižní Moravou, nabídl hned druhý den českobudějovický primátor Jiří Svoboda místostarostovi Hodonína Petru Buráňovi pomoc, a to pro celou oblast obce s rozšířenou působností. V pondělí 28.6. rada města na svém jednání tuto pomoc formou finančního daru projedná a doporučí zastupitelstvu k odsouhlasení. Zastupitelstvo svolal primátor mimořádně, a to v nejbližším možném termínu na pátek 2.7.  „Současně jsme nabídli Hodonínu i vysoušeče, elektrocentrály a nářadí. V případě, že dnešní jednání hodonínského krizového štábu naši nabídku využije, dopravíme je neprodleně na potřebná místa. Po zkušenostech z krizových situací, kterými si i České Budějovice v minulosti také prošly, víme, že je důležitá rychlost pomoci,“ uvedl primátor.

Rada města bude také projednávat pomoc obci Dříteň. „Dříteň spadá do naší českobudějovické gesce v rámci rozšířené působnosti obce, a tak se nás problémy po bouři, kroupách a silném větru, které poničily některé budovy a způsobily miliónové škody, také týkají,“ dodává primátor.

Český Krumlov okamžitě poslal postižené Moravě finanční dar  

Krumlovští posílají na jih Moravy obcím postiženým tornádem finanční pomoc. Rada města ji schválila v pátek na svém mimořádném jednání.Radní o finanční výpomoci rozhodli okamžitě a jednohlasně. Po 20 000 korunách město poskytlo obcím Hrušky, Mikulčice, městysu Moravská Nová Ves a obci Lužice.„V této mimořádně katastrofické situaci jsme samozřejmě s finanční pomocí neváhali," řekl starosta Dalibor Carda.

"Naše podpora míří k obyvatelům, kteří přišli o své domovy a jakákoli pomoc, ať už finanční nebo materiální, je tolik potřebná a důležitá.“Obyvatelé, kteří chtějí finančně přispět zasaženým obcím, se mohou obrátit na několik oficiálních sbírek, mezi které patří např. sbírka Diecézní charity Brno https://dchb.charita.cz/, číslo účtu: 4211325188/6800, variabilní symbol: 2002. Přispět je možné také formou DMS na číslo: 87 777 ve tvaru DMS DCHB 30, 60, 90.

Kynoložka v akci

Přímo v zasažené lokalitě pomáhá podle vedoucího Jihočeské záchranné brigády kynologů (JČZBK) Pavla Trollera členka USAR týmu hasičského záchranného sboru Jitka Tomanová. „Na místě vyhledává s pejskem, aktuálně je v akci,“ zmínil.

Brigáda má 60 členů, do akce může jít jen špičkově vycvičený pes. „Posíláme vždy jen ty nejlepší, kteří mají atesty ministerstva vnitra,“ upozornil Pavel Troller. Jitka Tomanová všechny tyto atesty má, pochází od jihočeské Dřítně. „Má fenku německého ovčáka, má nejlepší zkušenosti z jiných misí a opakovaně složila všechny atesty,“ upozornil.

Sejdou se a dojednají další pomoc

Jihočeští kynologové z JČZBK aktuálně jednají, zda nabídnou další své členy. „Řešíme také materiální a finanční pomoc, v sobotu máme sjezd. Tam bychom měli domluvit konkrétní věci,“ naznačil s tím, že nové informace budou během víkendu.

Oblast je podle jeho slov uzavřená a pomoc může vyrazit jen na vyžádání. „Na místě jsou profesionálové, pomoc musí být organizovaná. Jihočeská brigáda je součástí svazu záchranných brigád, jsme ve spojení s jihomoravskými kolegy a na jejich požadavky budeme případně reagovat,“ uzavřel Troller.