Na středeční jednání zastupitelů přišli zájemci, kteří by chtěli v budově vybudovat Muzeum techniky. Raději než pronájem by ale chtěli, aby jim město budovu prodalo. Slibují smluvní garance. „To proto, abyste měli jistotu, že nebudeme s budovou spekulovat," vysvětlili Jiří Vlach a Petr Hošťálek.


Jejich vizí je, že by založili občanské sdružení, budovu koupili a zpočátku částečně svépomocí, z členských příspěvků, vratných půjček či grantů se pustili do přestavby. V té by pak vystavovali například historické motocykly, ale i modely letadel či motory. Petr Hošťálek má s takovým projektem zkušenosti, provozuje muzeum v Českých Budějovicích.


„Ta myšlenka se mi líbí, ale já jsem pro, abychom dneska nerozhodovali, abychom si dali čas. Zajímalo by mě také, zda by město vstoupilo do občanského sdružení," reagoval na prezentaci zastupitel František Sklář.


Proti prodeji byl zásadně Jaroslav Pešek. „Už jsme toho prodali dost, výsledek je, že peníze za prodej některých budov se utratily a v budovách není to, co se slibovalo. Podívejte se na besedu, Dům Hrůzy a podobně. Navíc ještě na tyhle domy pak přispíváme jako na kulturní památky," reagoval se slovy, že to už mohou rovnou prodat i radnici.

Ve hře je sice i možnost pronájmu, ale zájemce by raději budovu odkoupil. „S pronájmem mám už zkušenosti a přiznávám, že nervy, zda se jednoho dne nedozvím, že si mám exponáty jen tak odvézt, bych zažívat nechtěl," řekl Petr Hošťálek.


Zastupitelé tak budou muset rozhodnout nejen o tom, zda mu budovu chtějí prodat, ale také dospět k ceně, která by byla akceptovatelná pro obě strany. „Do budovy se bude muset investovat, a to hodně," shrnul starosta Netolic Oldřich Petrášek.
Otázku, jak vyřešit budoucí cenu, objasnil tajemník Petr Kotrba. „Zřejmě bychom šli cestou dražby, ale zatím ani nevíme, zda chceme prodat a zda jsou i jiné cesty, jak cenu řešit," poznamenal.


Jako smysluplný projekt vidí realizaci Muzea techniky ředitelka jediného muzea v Netolicích Daniela Liščáková. „Já si myslím, že je to dobrá myšlenka. Líbí se mi i možnost, že bychom některé aktivity mohli propojit," řekla. „Je to na vás. Já vám nabízím smluvní garance, že tu neudělám továrnu na pytlíky nebo hospodu, to není mým cílem, ale vím, co si můžu finančně dovolit," doplnil Petr Hošťálek.