Zatím jen ve stadiu studie je nová Městská knihovna v Prachaticích. Podle slov její ředitelky Hany Mrázové ale právě studie, kterou pro město připravil architekt Jakub Nepustil, odrazila přípravy k realizaci ode dna.

Knihovnice a čtenáři se konečně přestali „těšit na náměstí" a všichni své úsilí v současné době směřují k rekonstrukci bývalé hasičské zbrojnice v ulici Lázeňská. „Je obrovský úspěch, že studie existuje, ale i tak nás čekají ještě další zhruba dva roky příprav," řekla Hana Mrázová s tím, že jako zázrakem nastal v případě studie, která dává knihovně základní obrysy, soulad všech stran.

Ještě zhruba dvacet dní tak mají úředníci z odboru investic k přípravě výběrového řízení na firmu, která zpracuje dokumentaci. „Jako první je na řadě dokumentace k územnímu řízení, následuje to stavební a teprve pak příprava dokumentů k samotné realizaci," upřesnil Jan Plánek z odboru investic. Ve chvíli, kdy skončí papírová válka, bude možné přihlásit se o dotační peníze. „To ale bude možné až v roce 2015 a v případě, že bude dotační titul pro naše účely vypsán," uvažovala ředitelka Mrázová.

Nová knihovna by podle odhadů mohla vyjít až na devadesát milionů korun. „Jsou to ale odhady tabulkové a zároveň je v částce zahrnuto kompletní vybavení," upřesnila Hana Mrázová s tím, že 
v případě realizace splní nová knihovna jak standardy ministerstva kultury, tak 
i regionální specifika.

Záměr nové Městské knihovny Prachatice v čase:
V roce 2002 se knihovna na pár dní nastěhovala na Velké náměstí.
V roce 2012 padlo rozhodnutí opravit pro účely knihovny bývalou hasičskou zbrojnici.
V roce 2013 město vybere firmu, která zpracuje projekt. Ten by mohl být připraven do dvou let. Pak přijde na řadu financování.