Jelena, vlka a do budoucna i rysa a divoké prase budou moci vidět zájemci v chystaných Návštěvnických centrech Správy NP Šumava v Kvildě a Srní.
Blíže otevření je centrum určené jelenovi v Kvildě. Prachatickému deníku to potvrdil Miloš Juha, náměstek ředitele Správy NP Šumava. „V tomto případě je už znám i oficiální termín otevření návštěvnického centra, které by mělo slavnostně zahájit svůj provoz 18. srpna," uvedl Miloš Juha.


Centrum na okraji Kvildy bude aktuálně věnováno jelenovi, nicméně Správa parku má zájem a plány do budoucna rozšířit zaměření také na rysa a následně i na divoké prase. „Už máme hotový projekt, dopracováváme žádost o stavební povolení a budeme žádat o prostředky. S rozšířením centra o rysa ale počítáme v příštím roce. Následující rok pak o divoké prase," doplnil.


U Návštěvnického centra v Srní zatím pevný termín otevření stanovený není, nicméně se dá v tuto chvíli říci, že nebude dříve než po letních prázdninách. „Momentálně to vypadá na polovinu září," dodal Miloš Juha.


Návštěvníci se na otevření obou center těší, jenomže právě jejich zájem není momentálně ku prospěchu věci. „I přes zákazy a upozornění, že se stále ještě jedná o stavbu, byť těsně před kolaudací, vstupují návštěvníci do areálů. Chápu, že se může zdát, že centra jsou vizuálně prakticky hotová, stále ještě chybí kolaudace a nejsou určena pro provoz. Ale chybí nám skutečně jen několik týdnů," požádal Miloš Juha veřejnost o trpělivost a respektování zákazu vstupu do areálů návštěvnických center do doby jejich otevření.