Prachatičtí tuto myšlenku naplnili jako první na jihu Čech konkrétním projektem a do nově zrekonstruovaných veřejných záchodků v areálu na Parkáně namontovali takzvaný eurozámek. Následně pak Hanka Rabenhauptová předala patnáct euroklíčů mezi obyvatele města. „Jedním euroklíčem lze odemknout toalety ve městech, na benzinových stanicích, výtahy po celé Evropě, zkrátka všude tam, kde jsou nainstalovány eurozámky,“ vysvětlila, proč vlastnit euroklíče, Hanka Rabenhauptová.


„Je to ulehčení situace použití veřejného WC. Záchody pro vozíčkáře jsou totiž většinou zamčené a někdy je velice zdlouhavé klíč sehnat. Tento klíč je proto výborná věc, protože se dá použít i v jiných státech unie. V květnu to budu mít možnost vyzkoušet, letím do Irska,“ řekla Barbora Poštová, jedna z majitelek euroklíče.

V Česku se euroklíče distribuují již od roku 1995 prostřednictvím svazu tělesně postižených. Tyto speciální klíče jsou určeny zejména lidem se sníženou schopností pohybu a orientace, seniorům a rodičům s dětmi do tří let.