V jakém finančním rozmezí by měl zájemce počítat své výdaje, pokud se rozhodne koupit kolo na běžnou cykloturistiku?
Záleží samozřejmě na tom, kdo si kolo kupuje. Jiné požadavky jsou na kolo pro dítě či drobnou ženu, jiné parametry bude mít kolo pro může vážícího sto kilogramů. Dobrá značková kola se dají pořídit už od čtyř tisíc korun, samozřejmě bez vybavení. V marketech se sice dají koupit kola levněji, problémy jsou ale potom se servisem. Takže pokud se někdo rozhodne šetřit, tak ho od toho neodrazuji, mělo by to být ale s rozumem.

Čeho se vyvarovat, když lidé chtějí investovat peníze do nákupu kola?
Kola se rozlišují podle řad vybavenosti a podle toho se také odvíjí cena. S tím vším by měl zákazníkovi poradit dobrý prodejce. Rozhodně odrazuji od nakupování nových věcí na internetu, protože každý cyklista má jiné požadavky a na internetu se dá sehnat i to, co později nepůjde kompletovat s dalšími komponenty. Nakupování starších věcí je něco jiného, ale to už si musí každý rozmyslet sám. Výhoda kamenného obchodu je ta, že si člověk koupí kolo, platí mu všechny záruky a prodejce ho při užívání kola může doprovázet, není to pro něj někdo anonymní. Některé uznávané firmy ani na internetu neprodávají, člověk si jejich kola musí vyzkoušet. A to je podle mě správný způsob, jak si kolo vybírat.

Co ještě je nutné vědět při pořizování kola?
Kromě věku a postavy jezdce nejvíce záleží na tom, v jakém terénu se daný člověk chystá jezdit. Stále se nejvíce prodávají horská kola, protože jsou nejuniverzálnější a hodí se pro jízdu v terénu. Dále jsou k dispozici kola trekingová, která jsou větší a hodí se na jízdu po zpevněných cestách nebo třeba ve městě. A potom jsou kola vyloženě silniční, která jsou už spíše pro specialisty.