Ale pěkně popořádku. Samotné datum 22. 11. je tak trochu magické, a proto tyto Toulky starou Šumavou, pořadem autora Jaroslava Pulkrábka, měly opravdový magický přízvuk i směr. Začalo se v Březových Ladách, kde jejich fotografii Jaroslav Pulkrábek, který tento audiovizuální pořad do Volar vozí již jedenáct let, ukázal poprvé, neboť i on ji získal až nyní.

A to byla předzvěst oné magické jízdy. Jelo se na vršky, lesy, kopce, hory, kaple i kapličky a nechyběly ani kostely. Cudrovice a jeho poslední farář Karel Hubsch, kostel ve Staších, který má velkou kostelní loď a na jeho hřbitově, odpočívá Josef Klostermann, známý spíše jako Rankl Sepp). Nicov, Nové Hutě, dále kaple a kapličky a rovněž lidé a známé osobnosti Šumavy a velký pohřeb pilotů z Husince a končilo se zajímavými fotografiemi z Volar, nejdříve trochu úsměvnou automatickou pračkou, a tím jak ve Volarech rozdělovala domy po roce 1945 bytová komise.
Poutavá jízda Šumavou byla zakončena křtem knihy Šumavská toulání krajinou Zlaté stezky, kterou napsal právě Jaroslav Pulkrábek.

Knihu po krátké modlitbě pokřtil farář P. Karel Falář z Římskokatolické farnosti Volary. Závěrečným amen poděkoval autorovi za knihu a čtenářům, aby se dobře četla. Na krásné čtení potom společně s autorem připili majitel vimperské tiskárna S-tisk Ladislav Štěrba a za nakladatelství Regia Praha Jan Martinec. Tím byla kniha uvedena na trh a koupit ji lze u mnoha knihkupců na Prachaticku.

Ladislav Beran