Městská knihovna Prachatice přispěla nabídkou zábavných programů, které na oddělení pro děti a mládež probíhaly každý den v dopoledních hodinách.

Prázdninový program zahájilo v pondělí 27.2.17 setkání s prachatickými hasiči. Ti s dětskými návštěvníky probrali zásady požární ochrany, vyzkoušeli je ze znalostí důležitých čísel tísňového volání a i na dobrodružnou historku došlo. Děti se dozvěděly, že nejen požár je důvodem, kdy musí hasiči zapnout svůj maják a urychleně opustit hasičkou stanici. Často také zasahují u dopravních nehod, kde je nutné pomoci s vyproštěním raněných. Na závěr měli návštěvníci možnost vyzkoušet si výstroj, kterou hasiči používají při zásahu.


Úterní dopoledne prověřilo kapacitu oddělení pro děti a mládež. Vidět na vlastní oči mládě krokodýla si nenechalo ujít 83 dětských i dospělých návštěvníků. Ti nejodvážnější si dokonce mláďátko sami pochovali! Každý kousek místnosti byl obsazen a někteří museli dokonce sedět i na zemi. Malý krokodýlek byl největším lákadlem programu, který si pro Městskou knihovnu Prachatice připravila Krokodýlí ZOO Protivín. Děti se dozvěděly mnoho zajímavostí ze života krokodýlů a po poslechu poutavé besedy budou jistě své rodiče přemlouvat k výletu do Protivína.


Ve středu jsme v knihovně uvítali Sítu Rojovou a s ní i děti, které se účastní příměstského tábora v Jóga centru. Síta dětem vyprávěla zážitky ze své cesty po Indii, kterou absolvovala v loňském roce. Při své dobrodružné výpravě zažila nejedno dobrodružství, o které se s malými návštěvníky podělila. Děti se také dozvěděly, jak žijí jejich vrstevníci v Indii a na jakých jídlech si pochutnávají. V průběhu programu měl každý návštěvník možnost ochutnat indické placky s jogurtovou omáčkou, na které pěli chválu úplně všichni účastníci dnešního příjemného dopoledne.


Ani čtvrtý den prázdnin jsme se v knihovně nenudili! Tématem dnešního programu byl vznik naší planety a období pravěku. Po úvodních informacích se návštěvníci rozdělili do tří týmů, které proti sobě soutěžily v zábavné motivační hře Na stopě pravěkým záhadám. Hru si pro naše čtenáře připravila paní Radana Sedláčková z pražského nakladatelství Thovt, které se specializuje na zábavnou formu vzdělávání v dětské literatuře. A děti se také mnoho zajímavých informací dozvěděly a zcela určitě se při poznávání pravěkého světa dobře pobavily!


Poslední den jarních prázdnin nás ráno přivítalo za okny slunce, jehož paprsky slibovaly, že jaro už je za dveřmi. Vhod nám přišel program, který byl v oddělení pro děti a mládež připraven na pátek. Pan Stanislav Čtvrtník z Šumavského národního parku dětem nabídl možnosti, kam s rodiči vyjet na výlet. A že těch zajímavých míst nabízí Šumava opravdu hodně! Děti se také dozvěděly, jaká zvířata v národním parku žijí, jak se máme jako návštěvníci v parku chovat a kdo pomáhá s ochranou šumavské přírody. Vše zábavnou a poutavou formou, která měla u malých návštěvníků úspěch.


Úspěšné byly celé jarní prázdniny, kdy Městskou knihovnu Prachatice navštívilo při jejích programech více než 200 dětí. Věříme, že zde malí školáci načerpali síly do posledních několika měsíců tohoto školního roku.

Lucie Jiraňová