V následujícím týdnu by se měli pustit do pletení pomlázek a přesvědčit se, zda od loňska nezapomněli, jak se dělá vrbová píšťalka. Letošní jaro je však ve znamení oslav, které si ve Vimperku rozhodně nenechají ujít.

Čeští skauti totiž slaví století své existence. „V polovině května bychom chtěli pozvat všechny, kteří skautingem prošli, ať již v posledních dvaceti letech, osmašedesátém či po válce. Ve Vimperku je totiž takových lidí poměrně dost. Plánujeme malou výstavu a takový společenský večer. Zváni jsou samozřejmě všichni, kteří skautům fandí, nebo se o nich chtějí něco dozvědět. A protože náš okres je poměrně malý, uspořádáme tu naši sešlost společně s Prachatickými,“ naznačil, čím v současné době skauti pod Boubínem žijí Jaroslav Koubek. Přestože pod skautskou činností si většina lidí představí hry v lese, táboření či odlévání stop, podle Koubka, kterého skauti znají pod přezdívkou Balů, skutečnost je mnohem barvitější a vše zmíněné je pouze výchovným prostředkem.

„O co jde u skautů hlavně, poznáte nejlépe na výpravě nebo v klubovně. Naučit se existovat v partě. Prosazovat své názory a umět se naopak podřídit společné věci, plánovat, řešit problémy, ať se týkají čehokoli. Umět se spolehnout na druhé a naopak být pro ně spolehlivým parťákem. To vás v žádné škole nenaučí a v podstatě v dospělém věku se dá docela dobře poznat, kdo skautingem prošel a kdo ne,“ podal svůj pohled na smysl skautské výchovy Jaroslav Koubek. Koneckonců jeho slova potvrzuje skutečnost, že ke skautingu se hlásí mnoho významných osobností a málokdo například ví, že Václavu Havlovi přezdívali v oddíle Chrobák a kardinál Vlk měl přezdívku Vlčák.

Jaroslav Pulkrábek