Janek Ledecký vystoupí ve Vimperku.To je program, se kterým 5. prosince přijíždí do Vimperka populární zpěvák Janek Ledecký. V tomto roce se s populárním programem vrátí do českých měst již po třiadvacáté. Jeho koncert se koná v kulturním domě Cihelna od 19 hodin.

Janku, již potřiadvacáté jedete vánoční turné. Těšíte se na každý koncert, nebo je to rutina?

Já celá kapela se na něj těšíme. Přehodíme výhybku a hrajeme měsíc v divadlech písničky, které po zbytek roku nikdy nezazní. Protože základem je těch dvanáct písniček z alba Sliby se maj plnit… Takže dojde nejenom na titulní píseň, ale i Ryba rybě, A od těch časů, která hrají rádia a mnoho dalších. Teď dorostla generace, která má to celé album spojené s obdobím adventu, kdy se balí dárky, peče cukroví a strojí stromek, a znají ho komplet nazpaměť. Takže když to potom hrajeme, tak to s námi zpívá celé divadlo, nebo klub.

Je to úplně jiný, než když v létě hrajete open air, hodinový blok, kdy do posluchačů musíte nasypat největší hity, na které přišli, a na které budou tančit, tleskat, zpívat. Tady je prostor i na komornější momenty.

Jaké překvapení máte v rámci volné jízdy letos na fanoušky přichystáno?

Repertoár se obměňuje koncert od koncertu. Hráváme i coververze mých srdcovek, jako třeba Beatles či Bob Dylan, nebo Rolling Stones. Zazní tam ty nejznámější písničky, ale v neobvyklých aranžích.

Jak je možné, že vaše vánoční album je i po letech tak oblíbené?

Představte si, že to ani nebyl můj nápad, neměl jsem ani ambice napsat vánoční věci. I když mě přesvědčili, tak i po letech jsem za to vděčný. Myslím si, že v době, kdy jsem měl naučené textařské řemeslo, tak došlo na to, abych zjistil, jak je můj šuplík v podvědomí s nápisem Vánoce nacpaný emocemi.

Zpíváte si doma svoje vánoční písně během Vánoc?

Neblázněte, na koncertech si jich užijeme ažaž. Ale jiné koledy si doma zazpíváme, než jdeme pro dárečky ke stromečku. Tchýně sedne ke klavíru, s Jonášem a Ester si rozdělíme kytary a basu.

Kterou vánoční píseň máte nejradši a proč? Spíš klasickou koledu či píseň vlastní?

No ty své věci mám samozřejmě rád, jinak bych je nemohl hrát, ale třeba na Štědrý den jsou u nás výhradně české koledy. A večer dojde i na živé provedení.

Dočká se publikum letos od Vás nějakého překvapení? Nová písnička, vedle vašich hitů nebo třeba převzatá vánoční?

Rozhodně! Letos jsme udělali zásadní změnu celého koncertu. Tu převzatou písničku nemůžu prozradit, protože to bude hádanka pro diváky. A nebude jediná…