"Naučit se základní dovednosti první pomoci není přitom vůbec složité, bez ohledu na věk, vzdělání či povolání každého z nás," říká ředitelka prachatického Českého červeného kříže Zuzana Pelikánová. U příležitosti Světového dne první pomoci uspořádal Český červený kříž Prachatice za podpory Ministerstva obrany, Města Vimperk a Zdravého města Prachatice akce, které příchozím návštěvníkům předvedly mnoho zajímavostí z oblasti branně bezpečnostní problematiky. Dobrovolníci Českého červeného kříže, mezi nimi i studenti Střední zdravotnické školy České Budějovice, žáci prachatických Základních škol Vodňanská, Národní a Zlatá stezka 240, vimperské Základní školy Smetanova a škol v Šumavských Hoštice, Stach a Vacov seznámili příchozí s postupy první pomoci u zástavy a s využitím automatického externího defibrilátoru při resuscitaci, s ošetřením krvácejících poranění, poranění oka, popálenin, odřenin, masivního krvácení, panické ataky nebo řezných ran. O pomoci zraněným či nemocným lidem se účastníci dozvěděli i od záchranářů zdravotní záchranné služby.

Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická v Českých Budějovicích.
Student skočil z okna školy. Podobný případ před časem otřásl i Budějovicemi

Mimořádné události či zásady evakuace pro příchozí připravili hasiči z Územního odboru Hasičského záchranného sboru Prachatice a požární stanice Vimperk. Policie ČR se věnovala tématu dopravní bezpečnosti a autonehodám, shlédli jsme i vybavení. Členové Jihočeské záchranné kynologické brigády se akce zúčastnili i se svými psími pomocníky a převedli nejen vyhledávání osob.

"Díky studentům střední zdravotnické školy jsme letos také poprvé představili gerontooblek – speciální oblek, který dokáže nasimulovat fyzické potíže přicházející se stářím," uvedla Zuzana Pelikánová. Další stanoviště připravili pracovníci Kontaktního centra Prevent 99, a to s tématem infekčních onemocnění a drogové problematiky. Nezapomněli jsme ani na význam dárcovství krve a jeho důležitost. Jako doplnění byla k prohlédnutí vozidla a technika Hasičského záchranného sboru, Policie ČR, Městské policie Vimperk a Zdravotnické záchranné služby.

VW Caddy skončilo v zahradě rodinného domu v Prachaticích.
Auto ujelo bez šoféra, zničilo zahradu rodinného domu v Prachaticích