Hrozba visí nad všemi knihovnami už od loňského léta, ale teprve letos v lednu padl jasný termín s tím, že od 1. dubna letošního roku si knihovny musejí připojení zaplatit ze svých zdrojů. Podle ředitelky prachatické Městské knihovny Hany Mrázové ministerstvo dalo s dostatečným časovým předstihem vědět, že peníze na veřejný internet neposkytne, a to jak do prachatické knihovny, tak i starostům jednotlivých obcí, kde knihovny mají. „Máme štěstí, že se všichni starostové postavili k problému čelem a z obecních rozpočtů internet v knihovnách zaplatí," kvitovala přístup obcí ředitelka Mrázová.


Všech padesát knihoven na Prachaticku tak bude dál poskytovat veřejný internet zdarma. V případě, že by tato služba nebyla zdarma, dostaly by se knihovny do rozporu se zákonem, který povinnost internetu zdarma ukládá. Například prachatické knihovně zaplatí internetové připojení město Prachatice. V pobočce v Základní škole v Národní ulici se pak k připojení přihlásila sama škola, která má internet už zavedený. „V této chvíli tak vylaďujeme technické detaily připojení," řekla Hana Mrázová.


Problém připojit knihovnu nemají například v šumavské Kvildě. Starosta Václav Vostradovský ani nepředpokládá, že by internet v knihovně promítl v nákladech, které už nyní obec stejně platí. „Náš technik připravil rozvody internetu do knihovny a můžeme to rovnou spustit," řekl starosta Kvildy s tím, že obec platí internet paušálně a datový tarif bude stačit.


V Kvildě mohou obyvatelé i turisté využít v knihově dvě internetová místa. Hotely a penziony navíc prý nabízejí pro své hosty Wi-Fi připojení zdarma.

Internet v číslech
Internetové strany knihovny loni navštívilo 124.957 lidí. Dálkového připojení do on-line katalogu a dalších služeb využilo 17.892 uživatelů internetu. Ve studovně Městské knihovny v Prachaticích využilo internet 5.022 čtenářů, oddělení pro děti a mládež dalších 3.375 návštěvníků. V knihovně v ZŠ v Národní ulici pak na internet přišlo 707 čtenářů.