Jeho cílem bylo preventivní zjištění, zda se ve vzduchu v pobytových prostorech uvnitř budovy nevyskytují minerální a azbestová vlákna. Materiál, který azbestová vlákna obsahuje, totiž byl, byť ve velmi malém množství, při stavbě školy použitý. Preventivní prohlídku proto objednala sama ředitelka školy Hana Bolková.
„Ten stavební materiál ale nikdy nebyl porušen, takže únik azbestových vláken nepředpokládáme. Přesto chceme dbát na bezpečí dětí,“ ujistila ředitelka.


Zdravotní dozor zajistila hygienická stanice pod pověřením hlavního hygienika České republiky. Měření bylo součástí celorepublikového projektu ministerstva školství a bylo určeno především pro vytipované školy, při jejichž výstavbě byl stavební materiál s obsahem azbestu používán. Základní škola Národní se na tomto seznamu původně neobjevila. „Když se ale naskytla možnost takové měření provést, rozhodli jsme se jí využít,“ vysvětlila Bolková.
Měření samotné trvalo čtyři až osm hodin v každé vybrané místnosti. Speciální zařízení při něm přefiltrovalo minimálně tisíc litrů vzduchu a odebralo jeho vzorky.


Ty dále poputují do Zdravotního ústavu v Hradci Králové, který je na další průzkum vzorků vybaven jako jediný v celé republice.
S výsledky chce ředitelka školy seznámit rodiče a obyvatele města, ještě si ale bude muset počkat. „Naměřené hodnoty budou známy nejdříve za několik týdnů,“ potvrdila odborná pracovnice zdravotnického ústavu Ivana Hrubcová, která měření ve škole prováděla.