Aktualizace: Nejdříve v úterý nebo ve středu budou mít Volarští k dispozici kompletní výsledky rozborů vody. Potvrdila to Jana Bártová, místostarostka Volar. Lidé ve Volarech musejí od čtvrtka vodu před pitím nebo použitím v kuchyni převařit. Zákaz používání pitné vody z kohoutků vydali jihočeští hygienici, protože kvalita vody nesplňuje normy. Její zakalení způsobily zřejmě intenzivní deště. Pracovníci ČEVAKu, který vodohospodářskou síť ve Volarech spravuje, podle slov jejich mluvčí Jitky Kramářové hledají příčinu zhoršené kvality a zároveň odkalují soustavu. „Není postiženo celé město, ale jeho velká část. Rozmístili jsme cisterny s pitnou vodou,“ řekla.

V pátek 19. června bylo po městě rozmístěno celkem 11 cisteren s pitnou vodou. Místní tak mají na výběr, zda si vodu z kohoutku převaří, nebo dojdou do cisterny. Provoz škol a školek není podle Jany Bártové nijak omezen.

Problém s pitnou vodou ve Volarech Prachatickému deníku potvrdila Jitka Kramářová, mluvčí společnosti ČEVAK, která vodohospodářský systém ve Volarech spravuje. "Voda teče zakalená, proto hygienici rozhodli, že není pitná," řekla.

Podle informací od techniků ČEVAKu v místě havárie, zatím není jasný důvod zakalení, ale s největší pravděpodobností jsou na vině vytrvalé a intenzivní deště. Do zdroje se zřejmě dostalo bahno z okolních polí. Jitka Kramářová neumí přesně říci, kolik domácností ve Volarech je postiženo. "Nejsou to celé Volary, ale jejich velká část," zmínila. Pracovníci vodohospodářské firmy zatím stále hledají příčiny zakalení vody.

Nekvalitní voda je ze zdroje Volary – Sněžná. Provozní pracovníci ČEVAKu proto ve čtvrtek 17. června odstavili závadné zdroje. "Naši lidé plošně odkalují vodovodní síť. Současně zajistili instalaci mobilních cisteren pitné vody ve vybraných místech města," popsala Jitka Kramářová s tím, že zároveň provádějí denní odběr vzorků vody na vodovodní síti a zajišťují jejich laboratorní rozbory. Odhady, kdy bude vše opět v pořádku zatím nejsou na místě. Cisterny s náhradním zdrojem pitné vody jsou ve městě jen pro jistotu. Kvalita vody je prý zaručena převařením. 

Jana Bártová, místostarostka Volar, ujistila, že mateřské i základní škola, fungují v běžném režimu. „Výsledky dalších rozborů vody budeme mít k dispozici během pátku. Podle nich se ředitelé rozhodnou, zda školy pro příští týden uzavřou,“ řekla pro Prachatický deník. Právě u škol jsou umístěny nádrže s pitnou vodou. Lidé z ČEVAKu na odstranění závady podle jejích slov pracují a ona sama doufá, že páteční rozbory už budou v pořádku. Možné zdravotní potíže po požití vody zatím prý nikdo nehlásil. 

Mnozí z obyvatel si ani nevšimli, že voda není v pořádku. „Asi o víkendu už byla trochu tmavší, ale jinak nic, kdybych si to nepřečetla na sociální síti, ani jsem to nepostřehla,“ potvrdila Martina Kadlecová, obyvatelka volarského sídliště. Doplnila, že vodu z kohoutku běžně pije. „A nic mi není,“ doplnila, ale i tak si pro jistotu jednu plastovou láhev naplnila z cisterny přistavené u školky v sídlišti.  Stejně je na tom Antonín Smola, ten se o závadné vody dozvěděl po telefonu od kamaráda z druhého konce jihu Čech. „Pro jistotu jsem koupil karton balené vody,“ řekl. Od víkendu ale plánovaně na celý týden odjíždí z Volar. „Až se za týden s manželkou vrátíme, určitě už bude všechno v pořádku,“ věří.

Obyvatelé města spekulují, že nečistoty se do vody mohly dostat z polí nad městem. Zemědělci je totiž před několika týdny zahnojili přírodními hnojivy. Podle nich nestačilo pořádně vsáknout do země a silný déšť v posledních dnů zbytkem po hojení podle nich znečistil nádrže s vodou. Vodohospodáři ale zatím nic takového nepotvrdili.

V provozu zůstal také plavecký bazén. Ten sice ohlásil uzavření, ale ta není v souvislosti s kontaminovanou vodou ve městě. Milena Papoušková Sipplová, ředitelka Správy sportovních zařízení ve Volarech, prostřednictvím radnice sdělila, že bazén bude uzavřen v pondělí 22. června z technických důvodů. „Budeme opravovat dlažbu,“ vysvětlila.

Do odvolání zákazu používání pitné vody z kohoutku v domácnostech, musejí Volarští převařovat vodu určenou k pití, vaření, přípravě nápojů a jídel, čištění zubů a otevřených ran. "Vodu převařujte tak, že bublá po celé hladině nádoby a následně nejméně 10 minut přirozeně chladnout. Takto upravená voda je již zdravotně nezávadná a použitelná ke všem účelům, stejně jako voda pitná," doporučuje.

Není nutné používat převařenou vodu pro mytí nádobí v myčce, kde je dosaženo teploty mytí 60 °C, praní v pračce na nejméně 40 °C a péče o tělo s výjimkou ohrožených osob, otevřených ran a kojenců.