Zelenou ke koupání v Lipně dali tento týden krajští hygienici, a to i přesto, že rozbory ukázaly, že mírně zhoršená voda v Lipně přece jenom je. „Na pláži v Horní Plané byla překročena pouze hodnota ukazatele chlorofyl-a, v Černé v Pošumaví je překročena hodnota ukazatele vodní květ a chlorofyl-a,“ přiblížila MUDr. Marie Nosková z Krajské hygienické stanice. Na pláži v Lipně nad Vltavou voda dostala pomyslnou jedničku.

Zhoršená jakost vody s mírně zvýšenou pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů je hlášená jen z Orlíku z Podolska.

„V lokalitě Staňkovský rybník na Třeboňsku je podle aktuálního rozboru je voda vhodná ke koupání. S ohledem na vyhodnocení mikrobiologických ukazatelů za uplynulé koupací sezóny je však voda souhrnně hodnocena jako voda nevhodná ke koupání, to znamená voda, která neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko, koupání a provozování vodních sportů nelze doporučit zejména pro děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitní systémem,“ upozorňuje dále hygienička.

Další odběry na všech koupacích vodách na jihu Čech jsou naplánované na pondělí, výsledky budou zveřejněné na webu Krajské hygienické stanice 1. srpna.