Mírné zimy v posledních letech však způsobují, že i některé další druhy ptáků dávají přednost zimování v našich krajích před odletem za teplem, například do Středozemí.


V letošním roce tak v nejchladnějším ročním období hostí jihočeské rybníky více než sto husí velkých, tedy velkých a vzácných ptáků, kteří na zimu běžně odlétají do Itálie nebo třeba až do Tuniska. „Je to způsobeno tím, že letošní zima byla až do poloviny ledna v podstatě velmi mírná. Jedním z důsledků byl fakt, že hladiny většiny rybníků byly v té době ještě bez ledu, čehož samozřejmě využívali vodní ptáci. A při lednovém sčítání ptáků jsme právě zaregistrovali, že u nás zůstalo mnoho husí velkých. Možná je přesvědčil i dostatek potravy, která nebyla skrytá pod sněhovou pokrývkou,“ vysvětloval Jiří Pykal z Jihočeské pobočky České společnosti ornitologické.


Podle něho je otázkou, jakým způsobem se husy vyrovnají s mrazy, které v posledních několika dnech stále rostou. Odpověď by mohla být známa po dalších návštěvách ornitologů v terénu.


Druhů, které v našich končinách přečkávají zimu, ačkoli dříve létaly zimovat na jih, přibývá. Například kormorán velký, který způsobuje nedozírné škody rybářům právě především v zimě, v minulosti také zimoval jinde a přes naše území pouze přetahoval. „Již několik let se v jižních Čechách zdržují také například jedinci čápa bílého. Třeba v Blatné se jeden čáp zdržuje každou zimu a stal se jakousi místní atrakcí,“ uzavřel ornitolog Jiří Pykal.