„Nezoufáme, ale jdeme dál,“ říká jednatelka firmy Reischel Jana Sidunová se slovy, že nikdo z třiceti pracovníků, které firma zaměstnává, tak rozhodně nepřijde o práci.

Ještě před několika dny ale situace nevypadala zrovna nejlépe. Voda se totiž dostala do obou výrobních hal a dokonce i do kanceláří firmy. Přístup k firmě byl ještě nedávno proto téměř nemožný. Nezbývalo tedy nic jiného, než její provoz přerušit. V tuto chvíli už se ale vedení firmy stará o úklid a odstranění způsobených škod.

„Nyní ještě douklízíme a příští týden spustíme provoz v jedné výrobní hale,“ oznámila Jana Sidunová se slovy, že spuštění druhé haly záleží na tom, jak půjdou práce na opravách strojů. Naopak kanceláře jsou stále ještě mimo provoz.

V tuto chvíli se firma zabývá nejen svým zprovozněním, ale také vyčíslením škod a v počátcích je také jednání s pojišťovnou.

„V současné době je předčasné tvrdit, co získáme z pojistky. Jsme opravdu teprve na začátku. Pokud se ale objeví nějaký dotační program, z něhož bychom mohli požádat o finanční prostředky, rozhodně tak učiníme. Ztráty jsou opravdu velké,“ posteskla si nad způsobenými škodami Jana Sidunová.

Podle ní je největší problém v tom, že řeka není dostatečně čištěna. „Protipovodňová opatření samozřejmě děláme, pytlujeme a máme zde čerpadlo na odsávání vody. Další opatření ale udělat nemůžeme, protože to nedovolují podmínky. Problém je v tom, že koryto sousedního potoka nikdo nečistí, neodstraňují se dřeviny a podobně, s tím však my nejsme schopni nic udělat, to je práce jiných,“ dodala Jana Sidunová.