Podle Petra Hovorky z Povodí Vltavy, závod Horní Vltava, má ale Husinecká přehrada dostatek volného místa. Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu se v pondělí nacházelo ve sněhové vrstvě v povodí horního toku Blanice nad Husineckou přehradou necelých třináct milionů kubických metrů vody.
Situaci by podle Petra Hovorky mohly zhoršit případné vydatnější dešťové srážky, které se zatím ale neočekávají. „Podle předpovědí Českého hydrometeorologického ústavu se očekává oteplení, ale sněhové zásoby nejsou v současné době nijak nadprůměrné. Hladina Husinecké přehrady se pohybuje přesně podle manipulačního řádu pro toto období. S ohledem na očekávané oteplování se postupně snižuje hladina v nádrži, abychom byli schopni zvýšený přítok z horního povodí pojmout. Na drobných vodních tocích a tam, kde situaci neovlivní Husinecká přehrada, může k dojít k vzestupům hladin, ale dosažení stupňů povodňové aktivity se podle předpovědí ČHMU neočekává. Nicméně oteplení by nemělo být doprovázeno výraznějšími dešťovými srážkami, takže by vše mělo proběhnout bez výraznějších problémů," dodal Petr Hovorka.

Dosavadní zimní období sice nebylo na srážky vyloženě chudé, ale mezi vánočními svátky až do první poloviny ledna se jednalo spíše o déšť, takže jedna zimní obleva už byla a sněhová vrstva kromě nejvyšších horských partií většinou odtála. Zhruba před čtrnácti dny napadla čerstvá několik desítek centimetrů silná nová sněhová vrstva. „Nicméně sněhu není na toto roční období tolik, což se vztahuje i k zásobám vody v něm. Samozřejmě, že oteplení má být výrazněji doprovázené větrem, který odtávání také částečně napomůže, ale přesný vývoj nyní nelze určit," uvedl Hovorka.

Podle prognóz na dva dny dopředu, podle kterého se modeluje i přítok do Husinecké přehrady, se zatím výraznější vzestupy hladin toků neočekávají. Podstatněji by se mohlo oteplení začít projevovat až ve středu odpoledne, případně ve čtvrtek. Podle Petra Hovorky by mělo být v Husinecké přehradě místo pro zhruba tři a půl milionu kubických metrů vody. „Pokud by se k oteplení přidaly vydatnější dešťové srážky, mohla by se situace změnit, ale to se zatím nepředpokládá," uvedl Petr Hovorka.