Město se sice na tradiční Husovy oslavy teprve chystá, nicméně letos bude mít pro své návštěvníky skutečně výjimečnou nabídku. Zhruba měsíc před slavnostmi byl totiž v sobotu otevřen zrekonstruovaný Památník Mistra Jana Husa, který doznal zásadních změn jak v podobě nové expozice, tak i v prostoru přilehlé zahrady.


A právě ta se stala místem slavnostního otevření nového Centra Mistra Jana Husa. Několik stovek hostů a místních se stalo svědky významné události, která v roce šestistého výročí mučednické smrti jedné z nejvýznamnějších osobností českého národa a českých dějin jen podtrhla význam jeho života, díla a odkazu, který přetrval více než půl století.


Jak při slavnostním ceremoniálu poznamenal premiér Vlády ČR Bohuslav Sobotka, podařilo se dovést ke zdárnému konci projekt, jemuž předcházely roky trvající dohady a často velmi nedůstojných tahanic. „Doufám, že je to pozitivní signál pro celou naši zemi a náš národ a pro vývoj v příštích letech," poznamenal premiér.


O rekonstrukci národní kulturní památky se diskutovalo již od roku 2006. „Vzpomínám si na podle mého nesmyslné, předražené projekty, kdy se sem hodlalo dát více než sto padesát milionů korun, byť z evropských peněz, ale i to jsou naše peníze. Už tehdy jsem takovou obnovu kritizoval. Proto jsem rád, že se to podařilo, byť ze státních prostředků, za podstatně méně, ale podle mého stejně efektivně," konstatoval hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola. Právě Jihočeský kraj poskytuje Církvi československé husitské, která od roku 2010 na základě nájemní smlouvy s městem Husinec památník spravuje, každý rok dvě stě tisíc korun na provozní náklady a údržbu národní kulturní památky. A podle slov Jiřího Zimoly v tom hodlá kraj pokračovat i do budoucna.


Součástí venkovní expozice jsou také tři plastiky studentů a absolventů Střední průmyslové školy kamenické a sochařské v Hořicích. Autoři Tomáš Zelený, Josef Knap a Ondřej Novák vytvořili plastiky pro centrum Mistra Jana Husa v rámci projektu Cesta ke smíření a další díla studentů z Hořic budou instalována i v jiných místech v republice a dokonce i v Kostnici.


Veřejnost v Husinci vnímala veškeré dění kolem památníku velmi citlivě, proto si jeho znovuotevření z místních nechal ujít jen málokdo. „Uvnitř jsem pravda ještě nebyla, ale vstup a zahrada se jim určitě hodně povedly," podělila se o první dojmy Marie Ježková. „Je to paráda, díky všem, kteří se o to zasadili. Doufám, že tu taky bude hodně kulturních akcí," věří Jaroslava Dejmková.