„Stačí tu chvilku stát a je vám jasné, že tu jezdí jako blázni,“ ukazuje starší žena jdoucí od autobusového nádrží na most. Tah silnice druhé třídy od Strakonic na České Budějovice protíná Husinec a je jedinou možností, kudy mohou nejen osobní auta projet. „Aut tu jezdí tisíce,“ zhodnotil Milan Bajcura, mluvčí jihočeských policistů. Přesné počty ale nezná.

KAMIONŮ JE PŘÍLIŠ
Situace je neúnosná. Potvrzuje to Ludmila Pánková, starostka Husince. „Připomínám, že jde také o hlavní tah na hraniční přechod Strážný,“ doplnila. Nebezpečných přechodů přes vozovku je hned devět.

Obchvat Husince se plánuje dlouho. Jeho projekt je zatím jen na papíře. Husinečtí čekají na územní rozhodnutí a stavební povolení. „Pevně věřím, že to dotáhneme do konce a Husinec bude bezpečnější. S obchvatem se tu lidem bude lépe žít,“ řekla Ludmila Pánková. Husinecké náměstí je neustále v obležení kamionů. „Jsou jich stovky,“ hodnotí starostka Husince.

Podle ní je jeho stavba, která začíná u nového kruhového objezdu v Těšovicích a končí nad husineckým hřbitovem směrem na Vlachovo Březí, v režii Jihočeského kraje. I když v územním plánu Husince je už od roku 1997. Ludmila Pánková ví, že jeho stavba bude komplikovaná. Přeložka by měla být dlouhá bezmála tři a půl kilometru. Hlavní tepna mine Husinec z jeho pravé strany ve směru jízdy od Prachatic. Finanční náklady na jeho stavbu jsou obrovské. Mluví se o více než miliardě. Náročné bude hlavně přemostění řeky Blanice. Navíc kaskáda musí vydržet případnou havárii vodního díla Husinec. „Myslím, že by neměl být ani problém s výkupy pozemků. Tady v Husinci všichni obchvat chtějí. Mluvila jsem se zemědělci a i přesto, že přijdou o půdu, tak chtějí, aby se jejich děti dostaly bezpečně do školy,“ zhodnotila Ludmila Pánková.VL.

BŘEZÍ O KROK DÁL
Z hlavní silnice, která protíná Husinec a vede řidiče od Vimperka na České Budějovice, překážky v dopravě mizí. Hotový je kruhový objezd ve Vimperku i Těšovicích. Obchvat v Němčicích by měl být dokončen letos na podzim. Husinec stále na svůj obchvat čeká.

Vypadá to ale, že dřív než v Husinci se obchvatu dočkají ve Vlachově Březí. Tady zatím ještě nejsou dořešeny výkupy všech pozemků, takže podle Lubomíra Dragouna, starosty Vlachova Březí, nevidí příliš reálně, že by se s výstavbou mohlo začít letos. „Nicméně, už je pravomocné územní rozhodnutí a připravuje se projektová dokumentace pro stavební povolení,“ uvedl k postupu jednání Lubomír Dragoun.