Vladislav Voldřich z šumavských Stach poslal do redakce snímky hříbečků, které našel vlastně za humny. „Posílám foto ze včerejší vycházky. Rostou hřiby kováři a hřiby borové,“ napsal k fotografiím hříbků jak z katalogu. Stachy jsou rájem houbařů už léta. Stachovákům rostou hříbky přímo na náměstí a oni jsou na to náležitě pyšní. Snad už každý ví, že část stašského náměstíčka má statut Hřibové rezervace a houby, které tam vyrostou, se nesmějí sbírat a dostávají cedulky s datem a číslem, které udávají kdy a jako kolikátý ten který hřib v daném roce vyrostl. Například loni se první hřib objevil 27. června. Veškeré údaje si Stachovští pečlivě evidují, a tak vědí, že rekordní úroda byla v roce 1984, kdy v rezervaci za jedinou sezonu vyrostlo 246 kousků. Jen pro upřesnění, nerostou tam jen hřiby smrkové nebo koloděje, ale také lišky a holubinky.

První hřib 2023.
Rostou. První hřib vystrčil klobouk v centru šumavských Stachů

A protože hříbky ke Stachům prostě patří, pořádají tam Houbové slavnosti. „Ty letošní jsou naplánované na 24. srpna,“ upřesnil pro Deník Vladislav Voldřich, který na procházce v okolí Stach vyfotografoval i kvetoucí vstavače, kterých v Česku roste z osmdesáti druhů pouhých jedenáct. „Přesný druh určit nedokážu, ale jsou krásné,“ dodal.

S houbami nezůstávají pozadu ani Prachatičáci. Rostou nejen v okolí Strunkovic na Blanicí, ale také u Husinecké přehrady nebo u Lipového dvora. Čerstvým úlovkem se pochlubil ve středu dopoledne Miroslav Dvořák. Tak mrkněte do galerie a vyražte na houby. A nezapomeňte nám e-mailem poslat pár snímků jako „návnadu“ pro ostatní houbaře.

A kdybyste opravdu nevěděli kam, koukněte do Houbové mapy.