„Je pro nás nepřípustné, aby se na hřbitově kradlo, což jsme tady několikrát zažili. Mimo toho chceme zajistit, aby měl hřbitov jasný řád,“ vysvětlila starostka Lhenic Marie Kabátová.
Vedení obce se proto rozhodlo situaci vyřešit a na podzim minulého roku uveřejnilo výzvu na pozici správce hřbitova. První pokus se zrovna nezdařil, proto přehodnotili podmínky a znovu vybírají vhodného kandidáta. „O místo se ucházejí hned dva zájemci, ze kterých vybereme toho, který bude lépe splňovat naše předpoklady,“ upřesnila starostka s tím, že správce bude mít na starosti nejen zamykání a následně odemykání hřbitova, ale i celkovou údržbu jeho částí.
Podle slov Marie Kabátové je to práce na celý rok. „Správce bude mít na starosti například údržbu chodníčků mezi jednotlivými hroby, sekání trávy, odstraňování listí nebo v zimě odhrnování sněhu. Protože má být na hřbitově určitě i klid, správce by měl zvládat obyvatele, kteří ho nedodržují a důrazně je pokárat. Za svou práci bude měsíčně odměněn pěti tisíci korunami,“ řekla starostka a dodala, že si nevzpomíná, jestli hřbitov někdy svého správce vůbec měl