Největší jarní novinkou na hradě Kašperk je nově obnovená scéna v podsklepení purkrabství. V multifunkčním sále už se v uplynulých dnech hrálo poprvé divadlo. „Jde o komorní sál pro šedesát lidí, který jsme ve spolupráci s divadlem v Celetné zcela obnovili. Je tam divadelní elevace, pódium, profesionální světla. Nejblíže se tam můžete těšit 28. dubna na představení spolku Kašpar - Lebka z Connemary. Následně 19. května zde bude k vidění klasika od Karla Jaromíra Erbena Kytice, v titulních rolích se představí Jakub Špalek a Jan Potměšil,“ nalákal kastelán hradu Václav Kůs. V plánu je využití sálu také pro komorní koncerty či přednášky.

Na hradě se posunulo přestřešení helmice na západní věži, prozatím se plánují obnovy základu v podobě spodních roštů.

Provazochodci, divadla i koncert

Bohatá ale bude nabídka, co se týče akcí. Dávku adrenalinu zažijí návštěvníci 14. května, kdy se uskuteční přechod provazochodců mezi věžemi. K vidění bude během dne několik přechodů v této extrémní výšce. Provazochodectví si bude moci vyzkoušet i veřejnost, i když jen několik desítek centimetrů nad zemí. „Budeme mít rovněž celou řadu oživených nádvoří. Jde o koncept, který předvede nejrůznější šermíře, řemesla, středověkou hudbu a podobně. První z akcí se uskuteční 7. a 8. května, čili týden před připomínkou výročí narozenin Karla IV., jenž mimo jiné nechal v roce 1356 založit i hrad Kašperk,“ pozval kastelán.

Vážná nehoda u Netolic v neděli 25. dubna.
Na Prachaticku se srazila auta u Netolic a Chluman. V Hluboké byla další nehoda

Během léta se lidé mohou těšit na oblíbené noční prohlídky, kdy se vrátí do 14. století. Půjde jako vždy o oživenou hru, která vzniká na Kašperku, tentokrát o příběh ze Zlaté stezky. Prohlídky se uskuteční v červenci a v srpnu, vždy po třech dnech.

Chybět nebudou divadelní představení v paláci, která se budou hrát rovněž v červenci a v srpnu, vždy týden. „Diváci se mohou těšit od spolku Kašpar na hry Cyrano, Romeo a Julie, Macbeth a Růži pro Algernon, což je hra, kterou zde spolek Kašpar hrál vůbec poprvé před dvaceti lety. Na nádvoří připravujeme také koncert Petra Hapky – Petr Hapka a jeho potměšilí hosté, a to 25. června. Posluchači se mají rozhodně na co těšit,“ pozval kastelán.

Chybět nebudou tradiční Dny šumavského trojhradí, které jsou naplánovány na 11. a 12. června. Tentokrát se chystají s tématem Rekonstrukce hradů. „U nás budou speciální kastelánské prohlídky, kdy se budeme bavit o způsobech rekonstrukce a přístupech k památkové péči. Součástí bude i volně přístupná výstava, kde se budeme zabývat tématikou rekonstrukce hradů obecně, budou tam také ukázky hradů ze zahraničí i některá rizika rekonstrukcí. Chybět nebude hrad Kašperk,“ uvedl Kůs.

Pekání vajíček nebo sekání korunou je tradice, kterou si po léta drží Prachatičtí. Scházejí se proto u hřbitovního kostela sv. Petra a Pavla.
Pekání vajíček je jedinečná tradice. V Prachaticích ji drží už dvě stě let