Posilvestrovské období je v hotelích a penzionech na Šumavě obvykle chvílí, kdy si všichni vydechnou. Hostě ve většině případů odjíždějí a zcela naplněné kapacity skončí. Hotely a penziony ze Šumavy tak hlásí, že mají některé pokoje volné.


„Dvě třetiny hostů odjely v úterý, po Silvestru, jedna třetina pak dnes. Další hosté ale už zase najíždějí. V lednu i v únoru jsou dny, kdy jsme úplně obsazení," uvedl včera Vladimír Vrba z kvildského penzionu Pohoda.
Podle jeho slov je výhodou, že Kvilda, na rozdíl od jiných oblastí regionu, není beze sněhu. „Za tím sem lidé jezdí," doplnil.


Ani v hotelu Churáňov si nestěžují. „Tím, že je v provozu lyžařský areál, nemáme problém s tím, že by hosté rušili pobyty. V deseti až patnácti procentech si pobyt třeba o jeden den zkrátí, ale že by rušili pobyt úplně, to jsme nezaznamenali," poznamenala ředitelka hotelu Martina Hrnečková.


V Horské chatě Cihelny se také nesetkali s tím, že by letošní mírná zima zasáhla do ubytovanosti. „Je ale po Silvestru, tak je jasné, že hosté teď odjíždějí," řekl Pavel Bolina.


Jen pár dní mají na vydechnutí v hotelu Šumava Inn na Kvildě. Poté, co se sbalili a odjeli hosté, kteří zde trávili Silvestr, je přeci jen několik pokojů volných. Ne na dlouho. Už od neděle bude zase v hotelu plno. „Najíždějí další hosté. Sněhové podmínky tu máme dobré, takže nikdo pobyt neruší ani nezkracuje," potvrdili včera v hotelu. 

Noc ze včerejška na dnešek je zlomová v penzionu U Zpěváků na Nových Hutích. „Včera odjeli hosté, co tu trávili Silvestr a dnes najíždějí noví. Pravdou je, že obsazenost v prvním a druhém týdnu je tak na třiceti procentech, ve třetím lednovém týdnu se pak zvedá na sto procent. Na Silvestra byl takový zájem, že bychom mohli naši kapacitu vyprodat dvakrát," uvedl Karel Zpěvák.

Podle jeho slov sice v souvislosti s mírnější zimou nikdo pobyt nezrušil, ale i tak by na Nových Hutích uvítali alespoň půl metru nového sněhu. „Problém konkrétně na Nových Hutích je totiž v tom, že zde není alternativní vyžití, když není sníh. Nemáme tu třeba sauny, výřivky a podobně," dodal Karel Zpěvák.


Volnější leden bude i v penzionu na Kubově Huti. „Leden je slabší, v únoru už je zase hostů hodně," shrnul majitel Jan Pek. Podle jeho slov ani tady žádné výrazné problémy se sněhem nemají. „Na Kubovce, na Zadově, ale i na německé straně je sněhu dost, takže bychom měli problém s tím, že hosté ruší své pobyty, určitě nemáme," informoval včera.