„Raději sklonili hlavu a rychle prošli. Ale když už se začala dělat fasáda, všechny to nadchlo a o stavbu se více zajímali,“ vzpomíná současný majitel obnoveného hotelu Zdeněk Kutil na dny, než se pustil do zásadní rekonstrukce objektu.

Obnova hotelu Zlatá hvězda začala loni a trvala jeden rok. "Kolem hotelu jsme šest let chodili a věděli jsme, že by byl opravitelný, i když hodně Vimperáků říkalo, že by bylo lepší to zbourat a udělat tu parkoviště. Shodou okolností jsem se setkal s bývalým majitelem, který mi představil projekt s tím, že sám do toho nechce jít a že nabídne hotel k odprodeji," vzpomíná dále Zdeněk Kutil, který se na přímluvu manželky rozhodl tehdy doslova ruinu koupit na podzim roku 2007. "Následně začaly být vyhlašovány výzvy k čerpání dotací z ROPu. Jedna z nich svým charakterem přesně odpovídala našemu záměru. Poté, co jsme uspěli, byl stanoven termín dokončení na březen roku 2010. Rekonstrukci jsme zahájili 3. září 2008 a protože se nám podařilo projekt urychlit, můžeme otevřít hotel o půl roku dříve," svým způsobem chválí všechny, kdo projektu pomáhali od radnice, přes firmy až po památkáře. "Vesměs byly poptávány místní firmy a zastřešovala to také místní firma. Dalo by se říct, že i samotní řemeslníci se práci věnovali o to víc, že jde o hotel Zlatá hvězda. Bylo to znát hlavně ke konci, kdy už bylo patrné, jak bude hotel vypadat," doplinil Zdeněk Kutil. Celkově byl projekt zkalkulován na necelých třicet milionů korun včetně DPH, z nichž zhruba 13 milionů byla dotace z ROPu. Projekt rekonstrukce hotelu je po celou dobu zaměřen na rodiny s dětmi, na turisty, takže kvalitní ubytování se vším komfortem. Na druhou stranu by měla být cena dostupná.

"Moc bezesných nocí jsem neměl, vždycky jsem večer přišel domů, padnul do postele a spal," usmívá se majitel hotelu, který zde v současné chvíli zaměstnává patnáct až sedmnáct lidí, ale dohromady s ostatními aktivitami dává práci 45 lidem. Výběr budoucích zaměstnanců hotelu Zlatá hvězda podle něho nebyl zase až takový problém. "Mám sice nějaké zkušenosti, ale přece jen bylo hodně z čeho vybírat a musím říct, že se hlásili hodně kvalitní lidé, právě proto, že se jedná o hotel Zlatá hvězda. Kladl jsem důraz na dostatečnou kvalifikaci i na znalost cizích jazyků," potvrdil Kutil.

Podle majitele Zlaté hvězdy nebylo v původním hotelu při jeho obnově místo, kde by to bylo snadné. „Bylo to všude stejné, propadlé stropy, krovy, střecha, podlahy, podmáčené sklepy,“ shrnul stav památkově chráněného objektu Kutil. O nové prostory je mezi Vimperáky znovu zájem. „Do sálu připravujeme celou řadu kulturních a společenských akcí. Na 15. prosince plánujeme určitě skutečnou bombu, což bude vystoupení Lucie Bílé. Dokonce máme rezervaci sálu na rok 2013,“ dodává s hrdostí. A je skutečně nač být hrdý. Hotel nabízí nejen restaurační prostory, ale také multifunkční společenský sál, salonky a pochopitelně ubytovací kapacity ve 49 pokojích.
Zlatá hvězda začíná opět zářit, a to má Zdeněk Kutil v plánu ještě další úpravy. Ty se týkají sousedního objektu bývalé sodovkárny a přilehlých teras.

Slavnostní otevření se uskuteční v sobotu 7. listopadu v 19 hodin, ale již v deset hodin dopoledne téhož dne otevře pro návštěvníky Zlatá hvězda restaurační provoz.

Další informace naleznete v souvisejícím článku.