Od srpna mezi lidmi ve Vimperku panovaly velké obavy ze záměru přeměnit hotel na ubytovnu pro sociálně slabé. „Vedení města od první chvíle vedlo jednání jak s bývalým nájemce, tak majitelem hotelu a snažilo se pomoci při hledání jiného zájemce s vhodnějším záměrem, což se podařilo," shrnula místostarostka Jaroslava Martanová.

„Při zpětném ohlédnutí se v této kauze je nutno konstatovat, že jednání byla velmi náročná, bylo jich hodně, a to nejen pro to, že samospráva nemá žádné pravomoci v takovýchto případech a musí respektovat soukromé vlastnictví. Ale vynaložené úsilí stálo za to a díky vstřícnosti všech zúčastněných se podařilo dospět ke zdárnému konci. Velké poděkování za svůj postoj, ochotu a vstřícnost náleží majiteli objektu Ivanu Bublíkovi," dodal starosta Bohumil Petrášek.

Vedení města však nadále pokračuje v jednáních, která započalo k této problematice na úrovni samosprávy a státní správy, protože nebezpečí přetrvává z pohledu jiných obcí či jiných objektů. Snahu založit podnikání na čerpání dávek v hmotné nouzi evidují v poslední době v dalších obcích, ať už to je Strážný nebo Lhenice. Navíc přímo ve Vimperku se již nyní lidé obávají, že podobný osud, jaký málem potkal hotel Vltava, se může týkat i hotelu Anna, který má již zabedněná okna.

„Systém vyplácení sociálních dávek nebyl změněn tak, aby bránil jejich zneužívání. V nejbližších dnech, po nalezení vhodného termínu, pojedeme k předsedovi Senátu ČR na jednání. Jakmile bude ustanovena nová vláda, oslovíme v této otázce místní poslance a příslušná ministerstva," dodala místostarostka.