„Dostali jsme jen čtvrtinu peněz, o které jsme ministerstvo žádali. První polovinu letošního roku zvládneme, druhou polovinu, pokud nedostaneme ze státního rozpočtu více peněz, vidím katastroficky. U některých lůžkových zařízení, kterými jsou stacionáře, hospice, domovy důchodců, se může jednat doslova o rozsudek smrti,“ upozorňuje ředitel prachatického zařízení Robert Huneš.
Podle jeho slov hospic žádal o peníze, které skutečně na provoz potřebuje. „Věřím, že tohle je pouze první nástřel a že další peníze ještě dostaneme,“ říká.
Státní rozpočet není jediný zdroj, z něhož hospic pokrývá svůj provoz. „Dalším zdrojem jsou příspěvky od klientů, jenže jsme rozhodli, že jejich výši pro letošní rok nebudeme měnit. Dalším zdrojem jsou pak sponzorské dary od firem i občanů. Obávám se však, aby se právě tato cesta neuzavřela. Vzhledem k hospodářské krizi se může stát, že firmy začnou v první řadě šetřit na darech,“ upřesňuje Robert Huneš.
V současné době je v prachatickém hospicu dvacet klientů, kapacita je třicet lůžek. „Dostali jsme se do podvědomí veřejnosti, takže se stále pohybujeme kolem dvaceti klientů. Jsme rádi, že velkou část z nich tvoří i místní obyvatelé, kteří potřebují odbornou péči a jimž můžeme posloužit,“ poznamenal ředitel.
Jedním z klientů je i Petr Svoboda, který si nemůže služeb personálu vynachválit. „Sestry se o nás starají opravdu velice dobře. O cokoli je požádám, to udělají,“ říká klient Petr Svoboda.