Scénář cvičení předpokládal, že technická porucha zastaví provoz na čtyřsedačkové lanovce, ze které bylo nutné zachránit 16 osob. Hlavní strojník lanové dráhy volá Operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje, který o mimořádné události informuje další záchranné složky a na Kobylu vysílá profesionální hasiče ze stanice Vimperk a aktivuje lezeckou skupinu územního odboru Prachatice.

První se k porouchané lanovce dostaví zaměstnanci Lyžařského areálu Zadov a následně členové Horské služby, stanice Zadov. Ti zjišťují zdravotní stav cestujících a organizují dopravu záchranných týmů na místo zásahu. ZZS Jihočeského kraje zřizuje stanoviště pro ošetření evakuovaných. Po příjezdu vimperské profesionální jednotky přebírá velení její velitel a zřizuje štáb velitele zásahu. Lezecká jednotka územního odboru Prachatice zahajuje ve spolupráci se všemi zúčastněnými složkami evakuaci osob z lanovky.

Vlastní evakuace všech 16 osob zabere přibližně dvě hodiny. Zdravotníci ZZS ošetřují zraněné a transportují je na určené stanoviště. Zároveň provádí jejich registraci. Po ukončení záchrany osoby je proveden závěrečný průzkum areálu lanovky.

Dokonalá spolupráce hasičů, zdravotníků, členů horské služby a pracovníků lyžařského areálu je naprosto nezbytná u všech typů zásahů. V případě, kdy jde o záchranu lidských životů, je o to důležitější. A právě proto jsou cvičení tohoto typu na lanových drahách v Jihočeském kraje pravidelně organizovány. Ověření a zautomatizování všech taktických postupů je pro všechny zasahující zásadní. A jak se říká: kdo je připraven, není překvapen…

Zdroj: Horská služba ČR