Záchranáři horské služby zajišťují kompletní území Šumavy o rozloze 1068 čtverečních kilometrů od Špičáku po Kramolín. K dispozici budou mít celou zimu třináct sněžných skútrů, pět terénních čtyřkolek a šest záchranných vozidel. „Ve službě máme jedenáct profesionálů a dvacet tři dobrovolných členů horské služby, což je stejný počet, jako v minulé sezoně. Jak profesionálové, tak dobrovolníci jsou perfektně vycvičeni a připraveni poskytnout pomoc v těch nejnáročnějších podmínkách,“ uvedl náčelník Horské služby Šumava Michal Janďura.


Pro bezproblémové pokrytí celého území Šumavy slouží také další síť terénních stanic v Prášilech, Kvildě, Kubově Huti a v Nové Peci. „Střediska i terénní stanice jsou rozmístěny tak, aby se záchranáři dostali na místo události co nejrychleji,“ řekl Janďura. Pro naléhavé případy má Horská služba Šumava také k dispozici nový automatizovaný externí defibrilátor, pořízený z prostředků Jihočeského kraje.

Horská služba:
V případě, že by návštěvníci Šumavy potřebovali pomoc, je jim k dispozici čtyřiadvacetihodinový dispečink na telefonním čísle 376 397 273.


„Prosíme všechny, aby dbali všech zásad bezpečnosti při pohybu v náročném horském terénu a na lyžařských svazích neohrožovali zdraví nejen své, ale i ostatních lyžařů,“ apeloval závěrem náčelník HS Michal Janďura a upozornil na nutnost dodržování desatera zásad pobytu v horách FIS. ⋌