Jestliže v loňském roce přišlo do první třídy pět školáčků a o rok dříve ještě o jednoho méně, letos jich do školních lavic poprvé usedlo devět. Minimální hranici stanovenou pro dvojtřídku tak při počtu osmadvacet dětí Hornovltavičtí překročili o čtyři.

„Naposledy přišlo tolik prvňáčků před pěti lety. Letos tedy budeme muset oproti loňsku upravit složení tříd a v jedné budou první dva ročníky a ve druhé pak čtvrtý a pátý ročník,“ podotkla k početnímu stavu dvojtřídky její ředitelka Jaroslava Vávrová.

Prvňáčky spolu s druháky přitom zdejší kantoři vyučují již podle školního vzdělávacího plánu vypracovaného školou, zbylé ročníky používají ještě staré osnovy.

Oproti devíti prvňáčkům a stejnému počtů páťáků navštěvují čtvrtý ročník pouze dvě slečny.
Poté, co byla v předchozím roce vybavena novými lavicemi jedna ze tříd, se stejného vybavení dočkala i třída druhá a jak slíbil starosta obce Jiří Fastner, mělo by dojít ještě k úpravám tělocvičny tak, aby se zde daly hrát míčové hry.

„Se školou stojí a padá vesnice. To je mnohokrát prokázaná skutečnost, a proto se ji snažíme udržet a podporovat,“ potvrdil zájem obce na udržení prvního stupně základní školy v obci starosta.

Hned v září se školáci vypraví na orientační závod a během následujícího měsíce si budou moci vybrat hned z několika kroužků, ať již hudebního, dramatického či se přihlásit na počítače.

Jaroslav Pulkrábek