„Snažím se chování zahrádkářů chápat, protože je jasné, že sám také sekačku používám. Práci s ní ale vykonáván co nejrychleji a v dobách, kdy to mě samotnému vadí nejméně. To co se ale děje tady u nás, je opravdový extrém. Jeden sekat přestane, druhý začne, a to i v neděli, kdy by měl být přece klid,“ popisoval situaci ve Vlachově Březí Václav Podlešák.

Sekačky hlučí

Podle jeho slov je problémem soudobé chování ve společnosti. „Slyšel jsem například, že v sousedním Německu se podobně hlučné stroje v neděli používat nesmí, u nás by to ale neprošlo. Vítězí tady sekačkové lobby, člověk se stává otrokem spalovacích motorů. Problém je také v tom, že nikdo už nechová králíky a snaží se udržovat anglický trávník. Kdyby lidé potřebovali seno, s kosou by takový hluk nenadělali,“ myslí si Václav Podlešák.

Přesto zastupitelé Vlachova Březí o vyhlášce neuvažují. „Je to samozřejmě sporné, co je nad míru a co už není,“ vysvětloval svůj postoj starosta Petr Kubašta, a to i přesto, že vyhlášku proti nadměrnému hluku od roku 1993 měli. „Tuto vyhlášku nám ale kraj zrušil v roce 2002 s tím, že se podobné situace řeší přes hygienickou stanici,“ popisoval důvody zrušení vyhlášky Kubašta. Podle jeho slov je v menších městech a obcích problém s dodržováním takových předpisů. „Tam, kde mají městskou policii, to jde. Ale u nás to musíme řešit my a potom je to jeden na jednoho. Nerad bych proto někomu něco zakazoval, je to tady příliš osobní. Snažíme se dělat jen to, co má smysl,“ zakončil starosta Vlachova Březí.

Obce regulují

Vyhlášku, která by měla regulovat hlučnost a dobu nočního klidu, připravují v Záblatí. „Měla by se týkat nedělí a státem uznaných svátků. Konzultovali jsme tento krok s Ministerstvem vnitra ČR, které nám potvrdilo, že zakázat podobné činnosti nelze, omezit ale ano. Chápeme, že pokud přijedou chalupáři na víkend, musí za tu dobu úpravu své zahrady stihnout. Měli by ale také brát ohled na stálé obyvatele. Navrhované opatření by mělo obě strany usmířit. Chalupáři budou moci sekat, obyvatelé dostanou svůj klid,“ popisoval zamýšlené řešení problému místostarosta Záblatí Rostislav Sladký.

Podle Františka Kotrby z Krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích je úprava podobných záležitostí v kompetencích obce, hygienická stanice pouze reaguje na podněty občanů. „Hluk je vždycky komplikovaná záležitost. Běžná praxe je, že si jí obce regulují obecně závaznou vyhláškou. Nejsme ten, kdo by měl pravomoc někomu něco nařizovat. My pouze reagujeme na podněty, pokud je občané podají řádnou formou. Dopředu se chystáme pouze na větší akce, například pokud víme o technoparty, tak se na měření připravujeme, jinak ale většinou na měření vyrážíme pouze, pokud je nějaká stížnost,“ zdůrazňoval František Kotrba.

Upravovat je běžné

Za vzor dává například Český Krumlov, který si vyhláškou reguluje hluk zejména v době svých Slavností pětilisté růže. „Registrujeme ale samozřejmě i vyhlášky týkající se hluku sekaček, v některých obcích se například v neděli sekat nesmí, chalupáři to musí stihnout v sobotu,“ uvedl Kotrba.

V Prachaticích se problém hluku speciálně neřeší, větší komplikace v této oblasti v posledních letech totiž nenastaly. „U nás si nikdo více nestěžoval. Jednotlivé případy stížností sice jsou, řešení ale necháváme hygienické stanici,“ uvedla vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu v Prachaticích Marie Peřinková.

Radek Štěpánek