„Nicméně, i když nám zákon tuto povinnost neukládá, v kancelářích je obraz s fotografií prezidenta vyvěšený. V souvislosti s amnestií a náladou ve společnosti žádné palácové převraty neděláme," poznamenal Karel Pašek.

„Odpověď je ne. Nesouhlasím s amnestií v tomto rozsahu, ale zároveň zásadně nesouhlasím s podobným protestem, jako je sundavání obrazu prezidenta. Na základě toho, co se o amnestii říká a co i obnáší, pohrdat svým prezidentem natolik, že nestrpím jeho portrét, je jako bych s ohledem na nějaké rozhodnutí vlády začal pálit vlajku naší republiky. I pan prezident je znakem naší státnosti,"  řekl včera Deníku starosta šumavské Kvildy Václav Vostradovský.
V budově prachatické základní školy ve Vodňanské ulici není fotografie hlavy státu ve třídách ani v ředitelně vyvěšená. „Nemáme, ani jsme neměli. Pokud jde o souvislost s tím, že někde fotografii sundavají, tak my bychom, pokud by ve třídách byla, rozhodně nesundavali," řekla ředitelka školy Alena Nachlingerová.
V prachatické základní umělecké škole snímek na stěně nevisí, i když v majetku školy je. „Důvodem ale rozhodně není amnestie, ale fakt, že jsem stěhoval ředitelnu a obraz teprve budeme věšet. Na amnestii mám soukromý názor, ten ale rozhodně odlišuji od profese ředitele," uvedl Jakub Weiss.

V ředitelně i všech třídách se ze stěn dívá Václav Klaus. „Rozhodně nehrozí, že bychom jeho portrét zakrývali, nebo dokonce sundavali. Je dobrým zvykem, že je podobizna hlavy státu ve škole vyvěšená. Na kolik nás vyjde po volbách výměna, zatím netuším," uvedl ředitel volarské základní školy Petr Horálek.
Podle zjištění redaktorů Deníku, kteří vznesli na ministerstvo školství dotaz, zda nějaký předpis upravuje velikost či podobu obrazu prezidenta, případně zda určuje nějakého oficiálního dodavatele nebo prodejce těchto obrazů, Patrik Kubas z odboru vnějších vztahů a komunikace MŠMT odpověděl, že umístění obrazu prezidenta je pouze výraz tradice a úcty k hlavě státu. Žádný zákon ani vyhláška to nijak neupravuje.

Obraz mohou školy a úřady zakoupit i prostřednictvím internetu, kdy snímek samotný stojí od 30 korun dle obchodu a rám od pěti set korun za kus.
Sundavat obrazy nemuseli na netolické radnici. Zde totiž portrét prezidenta nevisel. Jedná se ale o zvyklost místního úřadu, takže nemá nic společného s amnestií a vyjádřením případného  nesouhlasu s ní. „Nepředpokládám ani, že bychom nakupovali fotografie a rámy po prezidentských volbách," upřesnil tajemník městského úřadu Petr Kotrba.

Ani ve Volarech nesundali snímek hlavy státu a neschovali i s rámem do skříně. „Tím jsme se vůbec nezabývali. Podobiznu prezidenta normálně na úřadě vyvěšenou máme a ani amnestie a rozdílné názory na ní nás určitě nepřiměly k tomu, abychom obraz někde sundavali," uvedl místostarosta Robert Pročka.