Pohled na husineckou přehradu jen dokládá, že letošní na srážky rekordně chudý rok pokračuje. Od minulého pátku spadlo na povodí Blanice pouze do jednoho milimetru měřitelných srážek.


Výše hladiny v nádrži vykazuje dlouhodobě pozvolný pokles. Prachatickému deníku to včera potvrdil dispečer závodu Horní Vltava státního podniku Povodí Vltavy Petr Hovorka. „Hladina v nádrži v průběhu posledního týdne klesla v řádech centimetrů, odtok je téměř shodný s přítokem. Aktuálně sice prší, ale zcela v jiných místech, než na Prachaticku. Obecně lze říct, že v celoročním srovnání jsou srážky pořád hluboko pod průměrem," shrnul aktuální situaci dispečer Petr Hovorka.


Dlouhodobě jsou proto vodohospodáři nuceni odpouštět z přehrady přibližně o dvě stě padesát vteřinových litrů méně, než je minimální odtok stanovený manipulačním řádem pro toto roční období, který činí 650 vteřinových litrů. „Pokud by se zvýšil přítok do nádrže, tak aby hladina přestala klesat, opětovně zvýšíme podle manipulačního řádu odtok na minimální hodnotu 650 litrů za sekundu a současně se bude voda v nádrži zadržovat tak, abychom se dostali zpět na minimální dispečerskou hladinu, což je o zhruba tři metry výš, než jsme nyní," dodal Petr Hovorka. Vyhlídky na takový postup ale nejsou momentálně nejlepší. Předpovědi sice slibují minimální srážky na konci týdne, nicméně příští týden by se mělo znovu vrátit počasí zcela bez srážek.


To do určité míry vyhovuje momentálně Husineckým, kteří dokončují rekonstrukci čistírny odpadních vod. Zatímco ještě před měsícem se starostka Ludmila Pánková obávala déletrvajícího sucha, teď jí období bez srážek spíše vyhovuje. Rekonstrukce ČOV se totiž chýlí ke konci a nehrozí tak, že by museli začít čerpat odpadní vody zadržované po dobu rekonstrukce v retenčních nádržích. „Už mám přece jen trochu klidnější spaní, ukázalo se, že retenční nádrže mají dostatečnou kapacitu, takže situaci zvládáme," ubezpečila starostka.


Termín dokončení rekonstrukce je sice stanoven na 30. října, nicméně po dokončení prací na technologii by měla jít čistička do zkušebního provozu koncem měsíce září. „Doufám, že už se do té doby nic zásadního nestane, pokud se týká výrazné změny počasí. Je to trochu paradox, protože na jednu stranu si všichni přejeme, aby už konečně pořádně zapršelo, na druhou stranu budeme rádi, když se ještě nějaký ten den bez přívalových dešťů obejdeme," věří starostka Husince Ludmila Pánková.