Počtvrté v řadě. Novinářům to
v pátek odpoledne oznámila Eva Neprašová, asistentka ředitele Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích. K titulu dostanou Prachatice finanční odměnu sto tisíc korun. O případném postupu do národního kola soutěže se bude teprve rozhodovat. „Cena je za nejlepší přípravu a realizaci programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón," vysvětlila Eva Neprašová s tím, že porota vítěze vybírala z osmi přihlášených měst.


Sto tisíc korun opět půjde na opravu památek. Prachatický starosta Martin Malý jihočeské vítěství v soutěži komentoval slovy: „To je bomba, v letech, kdy jsem starostou, jsme vždycky vyhráli." Hned poté následovala pochvala pro Antonína Jurča a Danu Markovou ze stavebně správního odboru města, kteří mají na regeneraci památek největší zásluhu. „Snad se to povede i v dalších letech, památkám ve městě se věnujeme systematicky už mnoho let a podle všeho to děláme správně," ohodnotil Martin Malý s tím, že obhajovat vítězství je mnohem těžší než ho získat poprvé.


V krajském kole soutěže uspělo také město Vimperk. To se za rok 2013 může pyšnit čtvrtým místem.

Cena pro město:- Krajským vítězem soutěže Historické město roku se město Prachatice stalo za roky 2000, 2001, 2010, 2011, 2012 a 2013.
- Cenu a titul Historické město roku získaly Prachatice za rok 2002.
- Cenu odborného měsíčníku Moderní obec za promyšlenou a soustavnou péči o zachování historického rázu městské památkové rezervace získaly Prachatice za rok 2012.