V sobotu, hodinu po poledni, se v Kvildě, v místech, kde ještě před několika málo týdny stávaly kasárna pohraničníků, rozezněly bubny svolávající přítomné k historickému šermířsko divadelnímu představení.

V něm si vedle šermířů zahrál i zdejší starosta Václav Vostradovský spolu se svou kašperskohorskou kolegyní Bohuslavou Bernardovou. "Tímto malým výletem do historie chceme připomenout událost, která se zde stala právě před 630 lety, tedy v roce 1383. V té době se totiž rozhořel spor mezi městem Kašperské Hory a strakonickými Johanity o zde tuto lokalitu. Jádrem sporu bylo zlato, nacházející se při horním toku dnešního Hamerského a Kvildského potoka," vysvětlil důvody sobotní exkurze do dějin Václav Vostradovský.

Ten také prozradil, že záměrem akce není jen pobavit a ukázat něco z historie obce, ale upozornit, že zlato nikdy v dějinách nepřineslo Šumavě nic dobrého a nepřinese mu užitek ani v dnešní době. Přímo zde totiž mohli diváci i náhodně příchozí podepsat petici nesouhlasící s obnovou těžby na Šumavě.

Ovšem zdaleka nešlo jen o protestní akci, ale i o zpestření turistické sezony a k vidění bylo i dobové vojenské ležení, šermířské souboje či poprava, ať již oběšením, stětím či zastřelením historickou a poměrně oběmnou střelnou zbraní. Vše s velkou mírou nadsázky pro potěchu malým i velkým.

JAROSLAV PULKRÁBEK