Tak dlouho pokoušeli motoristé své štěstí, až dostanou v příštím týdnu definitivně přes prsty. V uzavřené části obce Čkyně dlouhodobě parkují na místě, kde je zákaz stání. Navíc tu někdo „vylepšil" dopravní značení sprejem, aby nebylo čitelné. Trpělivost došla nejen některým místním, ale i Policii ČR, potažmo krajskému úřadu.


Křižovatka ve směru od Vacova, z níž lze odbočit vpravo na Vimperk a vlevo na Strakonice, je nepřehledná dlouhodobě. Ve směru od Vimperka tu totiž odstavují řidiči svá vozidla a tím doslova znemožňují výhled v křižovatce.

Vyjádření Policie ČR:Jde o problémové místo, kde dochází k poškozování dopravního značení pravidelně. Jedná se o úmyslné poškozování dopravního značení, kde pachateli v případě jeho dopadení hrozí sankce (jako fyzické osobě) dle zákona O pozemních komunikacích ve výši do 300 000 korun.
Místo je označené vodorovným a svislým značením Zákaz stání, doplněné o dodatkovou tabulku Úsek platnosti.
Křižovatka je díky neukázněnosti účastníků zaparkovaných vozidel nepřehledná a vytváří možné nehodové místo. Policie v tomto daném případě celou věc zadokumentuje a odevzdá příslušnému městskému úřadu jako správní delikt, kde provozovateli vozidla hrozí sankce ve výši do 10 000 korun. Martina Joklová, tisková mluvčí Policie ČR Prachatice


„To, co nastalo nyní, ohrožuje bezpečnost silničního provozu a zdraví osob. Ti, kteří jedou osobním automobilem po komunikaci od obce Vacov a potřebují odbočit směrem na Strakonice doleva, nemají vůbec žádný bezpečný výhled doprava, odkud přijíždějí vozidla směrem od Vimperka. Hned za křižovatkou jsou nastavěná vozidla. V lepším případě pouze osobní, ale jsou případy, že hned u zákazové cedule Zákaz stání s dodatkovou cedulkou Začátek úseku, která se nachází hned na hranici křižovatky, jsou i dodávková vozidla či malá nákladní do 7,5 tuny. V tomto případě pak při odbočování vlevo není jiná možnost, než vyjet s autem až do křižovatky z důvodu alespoň částečného rozhledu. Nyní je již cedule z velké části zasprejovaná šedivou barvou a dodatková cedulka není k rozpoznání vůbec. Dle mého názoru je bufet přímo magnetem pro zaparkování vozidel a tím nerespektování dopravního značení. Zároveň i opravna, která je hned vedle, také napomáhá k tomuto způsobu parkování," napsal do redakce Prachatického deníku čtenář, který přiložil i fotografii. Své jméno nechtěl zveřejnit, redakce jej má ale k dispozici.


Stejného názoru je ale i dopravní inženýr Policie ČR Václav Kalous. Ten situaci ve Čkyni zná v podstatě na vlastní kůži, křižovatku využívá denně.
„Zhruba před rokem tu mimo svislého vodorovného značení přibylo i vodorovné v podobě žluté čáry. Ani to ale, zdá se, nic neřeší. A tak tu místo zákazu stání bude od příštího týdne dopravní značení B28 Zákaz zastavení. Tím by se měla situace vyřešit úplně. Často tu zastavují řidiči, kteří jdou do místního bufetu, kanceláře pojišťovny nebo fitness centra. Přitom o necelých padesát metrů dále je parkoviště, kde mohou vozidla zdarma zaparkovat," upřesnil dopravní inženýr.


Protože se jedná o silnici I. třídy, bude vedení obce Čkyně o dopravním opatření pouze informováno.

Podle Martina Grožaje z prachatické správy a údržby silnic není ani tak důležité, jaké dopravní značení a v jaké míře je kde umístěné, ale hlavní je sebereflexe řidičů, kteří by si sami měli uvědomit, kde logicky mohou nebo nemohou parkovat.


O problému podle slov prachatické policejní tiskové mluvčí Martiny Joklové Policie ČR nejen ví, ale navíc jsou tu přestupky pravidelně řešeny na úrovni dopravní komise. „Za poslední rok se tu sice žádná dopravní nehoda nestala, ale je tu samozřejmě vyšší předpoklad, že by se stát mohla," doplnila.