Ta je podle všeho v téměř havarijním stavu a nutně potřebuje rekonstrukci, která by alespoň zabránila jejímu dalšímu chátrání. Bez dotace se město neobejde, protože by na opravu nemělo finance.

Aby byla hala v přijatelném stavu, muselo by do ní město investovat více než jeden a čtvrt milionu korun. Jihočeský kraj navíc prý neposkytne dotaci vyšší než tři sta tisíc korun. Proto se město rozhodlo rozdělit rekonstrukci haly do tří etap a v letošním roce žádají o příspěvek na první etapu. Ta by podle starosty města Oldřicha Petráška měla pokrýt náklady na to nejnutnější zabezpečení haly tak, aby dále nechátrala. V dalších etapách by chtělo město s pomocí dalších dotací halu dále zvelebovat tak, aby odpovídala jejich představám.

„V letošním roce bychom chtěli rekonstruovat především tribuny. Povrch na nich je poškozen, takže zatéká do suterénu a do zázemí haly,“ informoval Petrášek. Podle něho by první etapa rekonstrukce, která bude zahrnovat také izolaci objektu, měla vyjít na pět set padesát tisíc korun.

Starosti ale dělá Netolickým také Domeček, tedy budova, v níž sídlí zdejší dům dětí a mládeže. Také tato budova potřebuje důkladnou rekonstrukci. Město ale spíše než o rekonstrukci dokonce uvažuje o přesunutí domu dětí a mládeže do jiné budovy.

„Ano, i to by bylo jedno z možných řešení,“ potvrdil starosta. Podle něho bylo totiž nynější sídlo domu dětí a mládeže provizoriem už v době, kdy se tam Domeček před lety usadil.

„Zatím ale nemáme, kam to přesunout. Kdyby se nějaká rozumná nabídka objevila, určitě bychom ji zvažovali,“ konstatoval Oldřich Petrášek. Proto i v případě Domečku připravili Netoličtí žádost o dotaci. V první řadě by chtěli na budově vyměnit okapy, aby do ní nezatékalo. A protože také obložení domu už svoji funkci neplní, chtěli by ho i zateplit. To tedy v letošním roce.

Jenže aby budova svému účelu mohla sloužit i nadále, potřebovala by stejně jako hala rozsáhlejší rekonstrukci. „Bylo by nutné vyměnit ještě minimálně celou střechu,“ upřesnil Petrášek s tím, že také případná rekonstrukce Domečku by tedy musela být naplánována na několik etap. Otázkou zůstává, zda se podaří sehnat finance alespoň na etapy první.

Eva Vinciková, vedoucí netolického pracoviště Domu dětí a mládeže, ale konstatovala, že kromě zateplení potřebuje budova Domečku nutně také nové topení. „Snažíme se vytvořit takové podmínky, aby se u nás děti cítily dobře, ale jde to ztuha,“ podotkla s tím, že město už o nějaké řešení žádala několikrát, vždy jen byla informována o tom, že bez dotace se situace zlepšit nemůže. Na možnost stěhování by Vinciková přistoupila jen v případě, kdyby už nic jiného nezbývalo. Současná lokalizace Domečku má totiž podle ní své nesporné výhody.

„Jsme tady blízko mateřské školy, školy základní i uměleckou, máme to blízko na Peklo do přírody. Kdybychom se stěhovali, nebyla by možná ani naše dobrá spolupráce s mateřskou školou,“ podotkla Eva Vinciková a vysvětlila, že pracovníci Domečku často vyzvedávají děti přímo v mateřské škole. „To by nebylo možné, kdyby to odsud nebylo pár kroků, ono totiž i to oblékání dětí zabere dost času,“ upozornila vedoucí místní pobočky Domu dětí a mládeže.
Mezi různými pracovišti zkrátka mohou děti přecházet, niž by jim to zabralo více času, navíc se ani jejich rodiče nemusejí obávat nějakého nebezpečí spojeného s přecházením komunikací a podobně. „Proto bychom se neradi stěhovali, pokud to nebude nezbytně nutné. Ale děti musejí být v teple,“ uzavřela Eva Vinciková.