Autorka se narodila v Praze, ale jejím srdečním městem je Tábor, kde trvale žije. Pochází z rodiny táborských profesionálních fotografů, kteří po několik generací kromě standardní ateliérové tvorby objevným způsobem mapovali dění ve městě a okolí. Prostředí umělecké rodiny formovalo její umělecké vnímání světa.

Volarskou výstavu uvedl ředitel Akademie Jihočeských výtvarníků, ředitel ZUŠ Volary a kurátor Městské galerie ve Volarech Vít Pavlík ředitel Akademie. Zmínil například, že tvorbu Marie Michaely Šlechtové ovlivnili profesoři a výtvarníci světoznámého významu jako Zdeněk Sklenář, Jiří Anderle nebo Jiří Mikula, kteří byli jejími učiteli při studiu UMPRUM. „Ti ji nasměrovali a dali mnoho rad do uměleckého života. Významnou událostí bylo, když Národní Galerie od ní v roce 1977 od ní zakoupila cyklus mezzotint Poema hory a Poema konce, který vytvořila na motivy básní Mariny Cvětajevové. Od té doby si její díla nachází obdiv odborníků i návštěvníků výstav,“ připomněl Vít Pavlík.

Od roku 2002 Marie Michaela Šlechtová pracuje na obsáhlém cyklu olejů na plátně s názvem Stromy, kterých do roku 2017 namalovala více než stovku. Další ukázka výjimečnosti výtvarnice je z roku 1989. Tehdy totiž kardinál František Tomášek předal papeži Janu Pavlu II její cyklus mezzotint Růženec při příležitosti blahoslavení Anežky České. „Cyklus byl vystaven ve Vatikánu a Marii Šechtlové se tak dostalo velkého ocenění, když svou tvorbou prezentovala Českou republiku i její milovaný Tábor. Jsem rád, že mohu tuto dámu u nás představit a že ve Volarech část svého umění vystavuje,“ uvedl Vít Pavlík při zahájení výstavy.

Své dílo hostům vernisáže krátce představila sama autorka. Vzpomněla na osobnosti svého uměleckého života, rodiče, kteří ji nasměrovali k umělecké činnosti, a nezapomněla zmínit manžela,i který ji na výstavách doprovází. Ujistila, že mezi její díla patří také cyklus o Šumavě. „Ale ten až někdy příště,“ slíbila a na závěr prozradila, že rozpracovala výtvarný cyklus. Jsou to akvarely na motivy zážitků z cest po celém světě s pracovním názvem Z Tábora až nakonec světa.

Marie Michaela Šechtlová absolvovala Střední odbornou školu výtvarnou v Praze (tzv.Hollarku) a poté studovala v letech 1971 až 1977 pražskou UMPRUM, zaměření ateliér, ilustrace plakátu.