Když v pondělí 24. června ráno skončila v Domově pro seniory Máj porada, ozvala se ohlušující rána. Zaměstnanci uviděli po ulici volně klouzající auto a trolejbus s velkým třeskem narážející na sloup. Všichni utíkali k nehodě a okamžitě se ujali zraněných.

Zdravotní sestra Petra Mrzenová zastavila své auto za nehodou a dceři řekla: „Tak jdem na to, jsme tady první.“ Vůbec nezaváhala. „Na Katku jsem křičela volej záchranku a popadla jsem autolékárničku,“ vzpomíná Petra Mrzenová. „Mluvila jsem oknem se zaklíněnou řidičkou a běžela otevřít dveře, abychom se k ní dostaly, a zahlédla jsem, že už tam jsou sestřičky z domova.“

Její 14letá dcera Kateřina je osm let vodní skaut. Zdravovědě se ve skautu v Opařanech, kam rodina každý víkend jezdí, hodně věnují. Toto ale byla její první akce naostro. Měla strach? „Velmi jsem se v tom vyžívala. Říkala jsem si – jo, super, konečně u něčeho takového jsem! Stála jsem na druhé straně a pak jsem se ujala dívčiny, která vyskočila z okna trolejbusu. Měla tržnou ránu na hlavě, tak jsem ji sterilně překryla. Pak se ohnula a stěžovala si, že ji bolí záda – měla na nich obrovský koláč krve od 15centimetrové tržné rány,“ popsala včera Kateřina s tím, že když přijížděly k nehodě a viděla, jak se kouří z auta, které do trolejbusu vrazilo, moc se bála, že bouchne.

Šikovné děvče nastupuje za pár dní na gymnázium. Zdravověda je její oblíbená disciplína, chce totiž vystudovat medicínu.

Vrchní sestra z domova Máj Alena Douchová ocenila výkon kolegyň: „Jsem na ně hrdá, chovaly jsme se profesionálně, nic jsme si nemusely říkat, stačily pohledy a jely jsme. Každého poraněného si vzala na starost dvojice, ošetřila ho a starala se o něj, dokud si ho nepřevzali záchranáři. Ocenění si velmi vážíme, ani jsme nevěděly, že se uděluje. Myslím, že si ho všichni zasloužíme, všichni jsme dělali maximum.“

Ocenění Gentleman silnic uděluje od roku 2004 Česká pojišťovna s Policií ČR. Jeho držitelům připomíná, že nebýt jejich pomoci, mohli lidé zemřít.

Policejní mluvčí Milan Bajcura připomněl, že už koncem letošního března ho dostali čtyři zachránci, kteří ve Štěpánovicích pomohli dvěma ženám, jež by se bez jejich pomoci utopily v rybníku na návsi. A na podzim přibude další.