Půl metru sněhu v ulicích, jen s velkými obtížemi průjezdný střed města a sídliště. Situace, s níž se museli Prachatičtí potýkat letos ve druhé polovině ledna, by se už opakovat nemusela.

Podle všeho se vedení prachatické radnice z téměř kalamitního stavu poučilo, i když na sto procent se to ukáže až ve chvíli, kdy sníh město zavalí znovu. Vedoucí odboru komunálních služeb a dopravy MěÚ Prachatice Ivana Jeřábková tvrdí, že dopředu se odhadnout nedá nic. „Není možné dopředu probírat nasazení další techniky, když nevíme, jaké bude počasí. Reagovat se dá až na aktuální vývoj počasí," uvedla vedoucí odboru a současně dodala, že pokud bude nutné nasadit další techniku, stane se tak. „Kontakt na člověka, který nám v lednu při odklízení sněhu ve městě pomáhal, máme, ale že bychom to měli nasmlouváno dopředu, to ne."

Ilustrační fotoZimní údržba


Pro letošní rok uvolnilo město Prachatice ze svého rozpočtu na zimní údržbu 3,2 milionu korun. Částka nakonec musela být navýšena o další milion korun. Přesto do konce letošního roku zbývá na zimní údržbu zhruba osm set tisíc korun. 

A potvrzuje to i místostarosta Prachatic Robert Zeman. Až taková situace nastane, bude o tom vedení města jednat. „Oproti začátku roku jsme na tom lépe v tom smyslu, že máme vyzkoušenou variantu s nasazením sněhové frézy. Bylo to efektivnější řešení než shrnování a nakladače, byť to stojí spoustu peněz navíc. Rozhodně to pro nás bylo poučení, a jestli se to bude opakovat, víme, po jakém řešení sáhneme," ubezpečil Robert Zeman.


A téměř kalamitní stav v lednu v centru města přinesl poučení i v lepším značení kritických úseků.