Co se za tu dobu změnilo po stránce legislativní a z hlediska investičních nákladů?

Bohužel se nezměnilo nic, pokud se týká srovnání podmínek pro vodní, větrné a fotovoltaické elektrárny. Legislativně není jasno, co to fotovoltaika je a vzájemně si jednotlivé resorty nerozumí ve svých předpisech. Názory se vyvíjejí a prakticky co půl roku se mění podmínky a doplňující směrnice a předpisy. Na druhou stranu se výrazně snížily investiční náklady. Zejména základní komponent, což jsou panely, klesly cenově zcela zásadně.

Jaké konkrétní výhody mají z fotovoltaické elektrárny obyvatelé obcí, na jejichž území se zařízení nachází?

Pokud zařízení neleží na pozemcích obce, tak vůbec žádné.

Zůstává ještě dost volných ploch pro výstavbu dalších fotovoltaických elektráren?

Náš zájem o plochy kolem Bušanovic, kde už stojí dvě etapy FVE, trvá. Budeme uvádět do provozu jednomegawattovou elektrárnu u Vlachova Březí a na příští rok připravujeme v jižních Čechách další výstavbu. V rámci rozvoje připravují další projekty i jiné firmy, stojí už i další fotovoltaické elektrárny, takže ploch, které se využívají, je ještě pro výstavbu zablokovaných dost. Samozřejmě do budoucna se dá říct, že vlivem logického vývoje i jinde v Evropě se bude z hlediska využití volných ploch možnost zužovat.

Nyní se hodně mluví o střechách z hlediska využití pro fotovoltaiku. Je to reálná cesta?

U střech rozhoduje jejich nosnost a také ekonomická využitelnost. Střecha má navíc podle stavebního zákona svá specifika. Pokud si chcete střechu pronajmout a na ní pak instalovat fotovoltaickou elektrárnu s vyšším výkonem, podle výkladu stavebního zákona se dostáváte k nejsložitějším legislativním podmínkám počínaje územním rozhodnutím a stavebním povolením konče. U malých zařízení nebývá takový problém, jako u těch velkých. Tady se často projevuje neznalost technologie. Vhodné jsou tři základní typy. Pro sedlové střechy je vhodná krystalová technologie. Pro ploché střechy se využívá integrovaný systém tenkostěnných panelů, nebo systém fólií v plastovém nebo kovovém krytu. Bohužel se i na plochých střechách občas objeví nejrůznější trojúhelníkové konstrukce vhodné pouze na šikmé střechy.