Týden zbývá sourozencům Staňkovým z Prachatic na „ladění“ detailů Festivalu Vivat Vila! Když Barbora, Libor a jejich přátelé začínali s přípravou festivalu, netušili, že zase získají Kralovu vilu do pronájmu. Festival proto plánovali v ulicích Prachatic, jeho hlavní část - koncerty pak v přírodním areálu na Parkáně. Nakonec se v ulicích města odehraje doprovodný program a koncertní část bude právě v Kralově vile v prachatické Nádražní ulici. „Chceme dostat lidi do města, ukázat jaké má historické centrum potenciál,“ vysvětluje Libor Staněk. Jeho sestra Barbora Koritenská upřesňuje: „Prachatickým ukázat, že to jde, a přilákat na akci turisty. V sobotu chystáme sdílený oběd.“ Lákadlem by mohly být páteční komentovaná prohlídka Kralovy vily a v sobotní prohlídka právě rekonstruovaného kostela sv. Jakuba s historikem Pavlem Fenclem. Organizátorům Festivalu VivatVila! se podařilo domluvit volné vstupy do všech památek a muzeí ve městě. "Stejně jako to bývá při Dnech evropského dědictví," doplňuje Barbora Koritenská. Libor Staněk dodává, že se na festivalu představí špičky současné tuzemské alternativní kytarové scény jako jsou kapely Kalle, Please the Trees, Dingo, B4, Sinks a další. V doprovodném programu v Čajovně U hrušky představí svůj novým román Jiří Hájíček.

Festival Vivat Vila! je ale především o hudbě. Koncertovat se proto bude jak v pátek, tak v sobotu. „Tak trochu chceme navázat na Mezibrány a nabídnout muziku pro mladé lidi,“ říká Libor Staněk s tím, že taková kultura v Prachaticích chybí.

Nadšenci ze spolku Živá vila v těchto dnech proto připravují Kralovu vilu tak, aby se koncerty v ní mohly odehrát. Budou dvě pódia, aby muzika na sebe plynule navazovala. Jedno v zahradě´pod velkým stanem. "Druhé v obýváku," směje se Barbora Koritenská s tím, že ve vile je nutné opravit ohořelou toaletu a část chodby. "Od lidí z Prachatic jsme částečně dostali vybavení, něco jsem koupila. Dokonce nám pan Roučka nabídl i dobový nábytek. Všechno musíme během týdne nastěhovat, upravit a zabydlet," popisuje s tím, že při festivalu bude využita celá vila.

Vstupenka na Festival VivatVila! vyjde v předprodeji na GoOut.net nebo v Obchůdku U Barborky na čtyři sta korun. Na místě to bude o stokorunu více. Počet vstupenek je omezen na tři sta. V zahradě Kralovy vily bude připravena i "FoodZona", o jídlo a pití se tam postarají prachatické podniky. A protože organizátoři chtějí, aby návštěvníci utráceli peníze ve městě Afterparty se po oba dny uskuteční v nočním klubu v centru města.

Náhodě nenechali organizátoři Festivalu VivatVila! ani případné ubytování mimoprachatických návštěvníků. "Ubytování jsme zajistili v tělocvičně Základní školy v Národní ulici," doplnili sourozenci Staňkovi. Nocleh tam vyjde na padesátikorunu a k dipozici budou i sprchy.

Program Festivalu Vivat Vila:

PÁTEK 28. srpna

KRALOVA VILA

17:00 Komentovaná prohlídka vily

18:00 Vivat Joe!

19:00 REK

19:40 Nanorisk Akatsuki (FR)

20:20 Niesner – Šimanský

21:00 Čtyři strany téhož

21:40 Fotbal

22:40 Kaplan Bros

KLUB HROZEN - afterparty

Trojan Horses, DJ Kurisaturi, DJ Harry

SOBOTA 29. srpna

DOPROVODNÝ PROGRAM

10:00 Divadlo pro děti – Kejklíř Slávek Arkády Staré radnice

11:00 Básnické čtení – Šimon Leitgeb, Jan Těsnohlídek Ml. Kavárna Madona

12:00 Sdílený oběd Velké náměstí

13:00 prohlídka kostela sv. Jakuba s Mgr. Pavlem Fenclem kostel sv. Jakuba

14:00 autorské čtení – Jiří Hájíček, Ondřej Štindl čajovna U Hrušky

KRALOVA VILA

16:00 Komentovaná prohlídka vily

16:30 Walden

17:30 Billow

18:30 Tábor

19:30 Pokora (SK)

20:30 B4

21:30 Sinks

22:30 Kalle

23:30 Please the Trees

0:30 Dingo

KLUB HROZEN - afterparty

DJ Veit B, DJ O. Štindl, DJ Harry